Zagreb: Nesretna žena, koju je 39-godišnjak usred bijela dana na ulici pretukao pa utrpao u prtljažnik, dvaput je bila na Hitnoj, zbog glavobolja od kojih bi mogla patiti cijeli život. U ruci ima šipke
'Utegom joj je zdrobio ruku. Ni djeci ne može mijenjati pelene'
Mlada majka (26), koju je početkom veljače ispred zgrade na zagrebačkom području umalo ubio bivši suprug (39), još uvijek trpi strašne glavobolje te ima šipke u ruci koja joj je gotovo zdrobljena utegom.
Nakon napada nju i djecu smjestili su u jednu od sigurnih kuća, iako je nasilnik trenutno u istražnom zatvoru. Ono što joj je neophodno potrebno u ovom trenutku, kaže nam Sanja Sarnavka, aktivistkinja i predsjednica Zakladne uprave Solidarne, je pomoć oko djece.
Pokretanje videa...
- Sa tim šipkama ona ne može sama mijenjati maloj djeci pelene. Pomoć su joj ponudile zaštitarke, no one ne mogu stalno biti uz nju. Stoga će Zaklada Solidarna iz Fonda solidarka platiti žene koje će joj pomoći u presvlačenju djece i olakšati joj život - priča Sarnavka.
Nesretna žena, koju je 39-godišnjak usred bijela dana na ulici pretukao pa utrpao u prtljažnik, dvaput je bila na Hitnoj, zbog glavobolja od kojih bi mogla patiti cijeli život. Nedavno su joj mijenjali šipke. Kako bi se uvjerili da živci nisu odumrli, morali su to činiti na živo. Srušila se od boli. No tu nije kraj neosjetljivosti institucija.
Šipke su joj vadili na živo kako bi bili sigurni da živci nisu odumrli. Žrtva se od bolova u bolnici srušila
Iako su njezinu bivšem suprugu navodno odmah oduzeli roditeljska prava, njegovi roditelji žele viđati djecu. Kako su oni iz BiH, žrtva strahuje da djecu ne odvedu preko granice. Također, djeca bi na taj način posredno ostala u kontaktu i s ocem zlostavljačem. Uostalom, njegova majka opravdavala je nasilje pokušavajući dio krivice prebaciti na žrtvu. Snahi je rekla da snosi dio krivice za to što joj se dogodilo jer ga je isprovocirala dosadašnjim postupcima.
- Donose protokole, propisuju nekakve mjere, a najvažnije je shvatiti da je svaka situacija drugačija i individualna i da se ne može svakoj žrtvi pomoći na isti način. Jedino što u protokolu treba pisati je da se za svaku konkretnu ženu treba sastati tim i riješiti njezinu konkretnu situaciju - kaže Sarnavka.
Zaklada Solidarna platit će žene koje će žrtvi pomagati oko djece, kaže predsjednica Zakladne uprave Solidarna Sanja Sarnavka
Smatra da sustav prema ženama žrtvama nasilja ima potpuno birokratiziran pristup, u kojemu se pažnju pridaje nevažnim stvarima.
- Kad smo radile Sigurnu kuću s B.A.B.E.-ama, došli su mjeriti prag jer je propisano koliko centimetara mora biti. Ako je više, ne daju dozvolu. Još jedna suluda birokratska zavrzlama, kad ide obavijest o optužnici, u optužnici koju dobije optuženik i njegov odvjetnik, bude puno ime, prezime, adresa, i svi podaci o žrtvi - dodaje ona.