Josip Boljkovc je izašao u utorak navečer iz zatvorske bolnice u Zagrebu. Boljkovca su, podsjetimo, uhitili zbog sumnje da je počinio zločin nad civilima 1945. godine
Boljkovca pustili na slobodu: "Karamarku ovo nije trebalo"
Ustavni je sud poništio odluku o istrazi protiv Josipa Boljkovca te odluku o njegovom pritvaranju pa je Boljkovac od utorka popodne slobodan čovjek, piše Večernji list. U utorak oko 19 sati izašao je iz zatvorske bolnice u Svetošimunskoj ulici u Zagrebu i otišao kući.
Boljkovac je na izlasku iz bolnice kratko rekao da su 'u laži kratke noge'. Dodao je da nema ništa protiv ministra Karamarka, ali da mu ovo neće koristiti te da mu ova situacija nije trebala.
- Pravda mora pobijediti. Istina je neumoljiva, a oni koji se služe lažima da održe sebe i svoje pozicije, bitku moraju izgubiti. Opraštam im, ali neka se poprave - rekao je Boljkovac.
Njegov odvjetnik Anto Nobilo je rekao kako je proveo detaljnu istragu i kako je pronašao dokumente koji dokazuju po čijoj je zapovijedi počinjen zločin. Rekao je kako garantira da Boljkovac u tome nije sudjelovao. Nobilo kaže i kako će dokumente koje je prikupio predati državnom odvjetniku Mladenu Bajiću.
Ustavni sud ukinuo istragu
- U slučaju Josipa Boljkovca radi se o teškom kršenju zakona, a Boljkovca su držali protuzakonito gotovo mjesec dana u pritvoru. Žalosno je da se to slomilo na čovjeku od 91 godine. Policija i sud su primijenili stari zakon o kaznenom postupku, umjesto da primijene novi zakon o kaznenom postupku. Po novom su daleko restriktivniji uvjeti o pritvaranju pa je očigledno smisao postupanja bio da se Boljkovac stavi u pritvor pošto poto - rekao je Anto Nobilo, odvjetnik Josipa Boljkovca. Nobilo je rekao i kako je cijeli postupak pokrenut jer je ministru policije Tomislavu Karamarku i zamjeniku ravnatelja policije Milijanu Brkiću trebao spektakl prije izbora.
Boljkovac je, podsjetimo, uhićen zbog sumnje da je počinio zločin nad civilima 1945. na području Karlovca. Ustavnu je tužbu Nobilo podnio u utorak prošli tjedan. Nobilo je smatrao da se istraga protiv Boljkovca morala provesti po novom zakonu jer se po starom može provoditi za samo ona djela kod kojih su istražne radnje počele prije 1. rujna. No policija, Županijsko državno odvjetništvo u Karlovcu te Županijski sud u Zagrebu su smatrali kako su datum početka istrage značile ekshumacije koje su tada provodili.
No Nobilo je upozorio kako su te ekshumacije bile istražne radnje protiv nepoznatog počinitelja, a ne protiv Boljkovca.
Cijelu odluku Ustavnog suda možete pročitati OVDJE
Reakcija MUP-a: Nismo mi vodili istragu, nego sud
Priopćenje MUP-a prenosimo u cijelosti
U povodu današnjih izjava odvjetnika Ante Nobila danih nakon odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske o ukidanju pritvora i istrage protiv Josipa Boljkovca iznosimo reagiranje.
Netočne su tvrdnje da su u predmetu protiv Josipa Boljkovca primijenjene odredbe „starog“ Zakona o kaznenom postupku zato što je to odgovaralo ministru unutarnjih poslova Tomislavu Karamarku u njegovoj predizbornoj kampanji.
Naime, radi objektivnog informiranja javnosti potrebno je istaknuti da ministar unutarnjih poslova, kao i bilo tko iz sustava policije, nije bio ovlašten donijeti spomenutu odluku.
Nakon kriminalističkog istraživanja, policija je podnijela kaznenu prijavu nadležnom Županijskom državnom odvjetništvu te uhićenika dovela u Istražni centar Županijskog suda u Zagrebu. Nakon ispitivanja, osumnjičeniku je istražni sudac odredio mjeru pritvora. Ovakva dinamika procesuiranja rezultat je konzultacija sa Županijskim državnim odvjetništvom u Zagrebu, a ne autonomna odluka policije.
Također napominjemo da je, nakon privođenja, istražni sudac gotovo mjesec dana vodio istragu na čiji tijek i dinamiku policija kao i Ministarstvo unutarnjih poslova nemaju nikakav utjecaj.
Na kraju, valja istaknuti da odluka Ustavnog suda ne znači odbačaj kazne prijave niti odustajanje od daljnjeg kaznenog postupaka.