Izmjenama će se između ostalog ukinuti prirez porezu na dohodak, povećati prag za primjenu više stope poreza na dohodak na 50.400 eura, povećati osobni odbitak na 560 eura...
'Kontinuirano upravljamo krizama, idući tjedan ćemo donijeti novi paket pomoći'
Danas imamo veliki paket zakona koji se odnose na drugo čitanje porezne reforme, tj novog kruga, imamo idući četvrtak i novi paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu koji će biti usmjeren onima koji su najugroženiji. Kao i uvijek do sada u okolnostima energetske krize, pomoći ćemo onima kojima je to potrebno kako bismo omogućili da održe ekonomski i socijalni standard, istaknuo je na početku sjednice Vlade premijer Andrej Plenković.
Vlada, naglasio je, kontinuirano upravljan krizama.
- Protekle tri godine donijeli smo više krugova pomoći ukupne vrijednosti 6,8 milijardi eura. Te mjere su imale svoj smisao i svrhu,. prije svega su očuvale radna mjesta, likvidnost poduzeća, omogućile egzistenciju obiteljima, omogućili smo opskrbu energentima i njihovu priuštivu cijenu. Da nije bilo mjera, cijene struje i plina bi bile višestruko veće i to bi ugrozilo egzistenciju svih. Primjerice, cijena struje za kućanstva i malo i srednje poduzetništvo bila bi prošle godine 6-7 puta veća od one koju su stvarno plaćali, ove godine mjere će omogućiti da se ne plaća cijena struje koja bi bila tri puta veća od one koja će se plaćati. Dakle, ono što radimo je da omogućimo plaćanje tri puta manje cijene struje. Što se tiče plina, prošle godine bi cijena bila tri do četiri puta veća od one koju su građani plaćali, a ove bi godine bila 1,5 do 2 puta veća. Slično je s toplinskom energijom, cijena grijanja bi ove godine bila tri n do četiri puta veća, a prošle godine čak i 10 puta veća od osigurane - naveo je premijer.
Govoreći o poreznoj reformi, koja izmjenom devet poreznih zakona stupa na snagu 1. siječnja iduće godine, Plenković je istaknuo kako nastavljaju s reformama koje imaju za cilj povećati plaće.
- A osobito onima s najnižim primanjima. Dosadašnji krugovi porezne reforme rasteretili su građane i gospodarstvo za 1,3 milijarde eura, a cilj ovih poreznih promjena je da očuvamo gospodarstvo u ovim okolnostima krize, osnažimo fiskalnu autonomiju općina i gradova i da podignemo životni standard građana - poručio je podsjetivši kako se ovim izmjenama smanjuje opterećenje plaća.
- Dakle, porez na dohodak, briše se osnovica osobnog odbitka povećavanjem iznosa osobnog odbitka za uzdržavane članove obitelji, zaokružujemo sve iznose u korist poreznih obveznika, podižemo prag za primjenu više stope s 47.780 na 50.400 eura godišnje. Također, smanjuje se osnovica za mirovinsko osiguranje u prvom stupu, čime će se također povećati plaća našim građanima. Na ovaj način novac koji zaposleni danas uplaćuju se odmah isplaćuje za mirovine i ne čeka se da oni koji danas uplaćuju u budućnosti odu u mirovinu - rekao je.
Povećava se fiskalna autonomija jedinica lokalne samouprave, ukida se prirez, podsjetio je.
- Čelnici lokalnih jedinica, tj njihova predstavnička tijela, mogu samostalno propisati iznose poreza na dohodak - rekao je.
Povećavaju se i porezne stope za prihode od kapitala i imovine.
- Tu ćemo, radi načela pravednosti, smanjenja nejednakosti, za jedan malo iznos povećati porezne stope, koje će ići s 10 na 12, 20 na 24 i 30 na 36, ali cijeli efekt ovoga je malo manje od 6 milijuna eura. Prema tome, riječ je o neznatnom povećanju, ali je to povećanje dio prihoda jedinica lokalne samouprave, čime se daje prostor da oni idu prema nižim stopama poreza na dohodak i na taj način iskoriste to pravo i svoju političku odgovornost da svojim potezima povećaju plaće građanima koji žive na njihovu području - rekao je.
Uputio je još jednom sućut obiteljima preminulih generala Antuna Tusa i bivšeg ministra Ivana Šukera.
Osvrnuo se na turističku sezonu.
- Ostvarili smo 16,2 milijuna dolazaka, najbolja predsezona, najave za postsezonu vrlo dobre - istaknuo je.
Imamo 16 zaposlenih na jednog nezaposlenog, poručio je govoreći o broju osiguranika za kolovoz.