Kampanja „Reagiram i preveniram” želi podići svijest građana o tome koliko je važno cijepiti se protiv gripe i pneumokoka, poručila je predsjednica Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga Zrinka Mach
Uskoro kreće cijepljenje protiv gripe, u Hrvatsku je stiglo oko 600.000 doza: Traje do veljače
U povodu početka cijepljenja protiv gripe, u srijedu je u sklopu javno-zdravstvene kampanje „Reagiram i preveniram“ upozoreno da je Hrvatska nabavila oko 600.000 doza cjepiva protiv gripe, no četiri od pet osoba koje završe u bolnici zbog respiratornih problema nisu cijepljene.
„U Hrvatsku je stiglo oko 600.000 doza cjepiva protiv gripe, a imamo i 13.000 doza cjepiva protiv pneumokoka. S obzirom na stanje u Australiji, gdje je bio nešto veći val respiratornih bolesti, možemo i kod nas očekivati nešto veću pojavnost gripe i pneumokoka“, rekao je Tomislav Benjak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo predstavljajući kampanju koju je pokrenuo Hrvatski savez dijabetičkih udruga.
Cijepljenje protiv gripe službeno kreće u ponedjeljak, 17.listopada, i traje do veljače, dok se protiv pneumokoka osobe mogu cijepiti tokom cijele godine.
Cjepivo protiv gripe i pneumokoka preporučuje se svima starijima od 65 godina, onima koji žive u domovima za starije osobe i oboljelima od šećerne bolesti, kardiovaskularnih bolesti, bolesti bubrega i jetre, cerebrovaskularnih bolesti ili kroničnih bolesti pluća.
„Istraživanje u našoj bolnici je pokazalo da 80 posto bolesnika koji su kod nas završili na hospitalizaciji zbog teških oblika respiratornih infekcija nisu bili cijepljeni, a zbog svojih indikacija trebali su se cijepiti”, istaknuo je profesor Rok Čivljak s Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević.
Također, cijepljenje protiv gripe preporučuje se trudnicama kao zaštita njih i njihova djeteta, dodao je.
Kampanja „Reagiram i preveniram” želi podići svijest građana o tome koliko je važno cijepiti se protiv gripe i pneumokoka, poručila je predsjednica Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga Zrinka Mach.
„Mi smo generalno zdravstveno nepismeni, pa treba puno raditi na edukaciji. Ovo je jedan od načina za povećanje zdravstvene pismenosti", naglasila je.
Mnogi građani još ne znaju da postoji cjepivo protiv pneumokoka, ali zato raste interes za cjepivo protiv gripe, kazao je liječnik obiteljske medicina iz Doma zdravlja Centar Matija Ivančić.
„Osim komunikacije s pacijentima, uvelike pomaže računalni sustav koji nas obavještava kada netko od pacijenata ima povećan rizik pa bi se trebao cijepiti protiv pneumokoka”, kaže Ivančić.