Inkriminira im se da su oštetili proračun Europske unije za najmanje milijun eura te državni proračun RH za najmanje 300.000 eura.
Ured europskog tužitelja digao optužnicu protiv Žalac, šefa državne agencije i još dvojice
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu podigao je optužnicu protiv četiri fizičke i dvije pravne osobe: bivše ministrice regionalnog razvoja i fondova Europske unije gabrijele Žalac ; Tomislava Petrica, bivšeg ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU); i dva vlasnika pravnih osoba, te protiv nijhovih pravnih osoba.
Svo četvero optuženo je za trgovanje utjecajem, te za zlouporabu položaja i ovlasti.
Kako se navodi u optužnici žalac je rijekom 2017. i 2018. godine pokrenula postupak javne nabave za nabavu informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem. Pri tome je, u dogovoru sa Petricem, poduzela više radnji u cilju osiguravanja povlaštenog položaja drugookrivljeniku i njegovim tvrtkama.
Između ostalog je neosnovano povećala procijenjenu vrijednost nabave tog informacijskog sustava, te odlučila provesti pregovarački postupak nabave bez objave javnog poziva. Tijekom tog pregovaračkog postupka nabave tvrtke povezane s drugookrivljenikom pozvane su da dostave svoje ponude.
Tadašnja ministrica je ujedno bila i predsjednica Upravnog vijeća SAFU-a, što znači da je bila nadležna za predlaganje imenovanja i razrješenja ravnatelja SAFU-a, te je autoritetom svojeg položaja naložila tadašnjem ravnatelju SAFU-a da osigura da dokumentacija prethodne kontrole te nabave ne dovodi u pitanje odabrani pregovarački postupak nabave. Iako je primjena ovog postupka očito predstavljala kršenje zakona o javnoj nabavi, ravnatelj SAFU pristao je slijediti traženje bivše ministrice.
Kada je u listopadu 2017. Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave poništila postupak javne nabave zbog kršenja zakona o javnoj nabavi, bivša ministrica i drugookrivljenik te trećeokrivljenik, nastavili su i 2018. poduzimati radnje s ciljem dodijele ugovora tvrtkama povezanim s njima dvojicom.
Naposljetku, nakon provedenog otvorenog postupka javne nabave, MRRFEU je sklopilo kupoprodajni ugovor za nabavu informacijskog sustava s tvrtkama povezanim uz drugookrivljenika i trećeokrivljenika. Cijena nabave informacijskog sustava je odlukom bivše ministrice nerealno određena u iznosu od 1,73 milijuna eura (12,9 milijuna kuna) iako bi realna cijena tog sustava iznosila otprilike € 360.000 ( 2,7 milijuna kuna).
Navedeni iznos s PDV-om uplaćen je na račun tvrtke trećeookrivljenika, nakon čega je dio novca prebačen na račune drugookrivljenika i trećeokrivljenika, kao i na račune s njima povezanih tvrtki, te je potom dio uplaćenog novca podignut u gotovini.
Proračunu Europske unije ukupno je pričinjena šteta od najmanje milijun eura, a državnom proračunu Republike Hrvatske šteta od gotovo 300.000 eura.
Protupravnu imovinsku korist pribavili su i to drugookrivljenik u iznosu od 2,1 milijun kuna/ 278.717,90 EUR, trećeokrivljenik u iznosu od 2.050.000 HRK / 272.081,76 EUR, petokrivljeno trgovačko društvo u iznosu od 3.508.628 HRK / 465.674,96 EUR i šestookrivljeno trgovačko društvo u iznosu od 2.650.000 HRK / 351.715,44 EUR.
Bivša ministrica optužena je za zloporabu položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem; drugookrivljenik i trećeokrivljenik optuženi su za poticanje i pomaganje u zloporabi položaja i ovlasti; bivši ravnatelj SAFU-a optužen je za zloporabu položaja i ovlasti, a dvije tvrtke odgovorne su za poticanje odnosno pomaganje u zlouporabi položaja i ovlasti.