Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je upute i epidemiološke mjere koje će se i ove godine provoditi u školama zbog epidemije koronavirusa. Najveći dio odluka i dalje će se donositi na razini same škole, odnosno grada i županije
Upute za nastavu u školama: Što ako se dijete zarazi u školi?
Školsko zvono označilo je u ponedjeljak početak nove školske 2021./2022. godine za oko 456 tisuća učenika osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske, među njima je i oko 37 tisuća prvašića koji će prvi put sjesti u školske klupe, i za sve učenike nastavom uživo.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je upute za epidemiološke mjere koje će se i ove godine provoditi u školama zbog epidemije koronavirusa. Najveći dio odluka i dalje će se donositi na razini same škole, odnosno grada i županije.
Zaštitne maske
Među najvažnijim mjerama su zaštitne maske koje su obvezne za sve učenike od 5. razreda osnovne škole i starije, dok djeca rane i predškolske dobi, učenici do četvrtog razreda osnovne škole, uključujući i njih, kao i učenici s teškoćama u razvoju koji svladavaju posebne programe, ne trebaju nositi zaštitne maske. Osim učenika, nastavnici koji nisu cijepljeni također trebaju nositi masku.
Međutim, prema preporukama HZJZ, a koje je ovaj tjedan više puta ponovio ministar Radovan Fuchs, maske se neće trebati nositi ako je u učionici osiguran razmak između klupa od 1,5 do dva metra. Maske će se moći skinuti i ako je na određenom području dobra epidemiološka situacija. O tome će odlučivati ravnatelji za svoje škole, u dogovoru s lokalnim stožerima.
Maske su, ipak obavezne u zajedničkim prostorima (hodnici, izvan učionica, školskom prijevozu).
Ulazak u škole
U škole će učenici ipak i dalje ulaziti po posebnim rasporedima, svaki razred u svoje vrijeme, a i dalje neće biti školskog zvona. Djeca će se ipak moći miješati na satovima izborne, dodatne ili dopunske nastave. Ponovo će se vježbati u školskim dvoranama, a iako će se većina nastave odvijati u pojedinoj učionici, učenici će ići u labose kemije, biologije i sl., ili učionice informatike.
Temperatura se učenicima neće mjeriti na ulazima, a roditeljima se preporučuje da je povremeno izmjere prije nastave, posebno ako im se čini da dijete ima povišenu temperaturu.
Što ako se dijete zarazi u školi?
Prema uputama HZJZ-a, roditelji su dužni djetetu povremeno izmjeriti tjelesnu temperaturu te svaki put ukoliko primijete simptome bolesti poput malaksalosti, umora, gubitka apetita, pospanosti, crvenila ili bljedila u licu, suznih očiju, glavobolje, kašlja, curenja nosa, grlobolje, bol u uhu...
Ukoliko dijete ima povišenu tjelesnu temperaturu, ne smije dovoditi dijete u školu već se mora javiti svom liječniku. Ako se dijete zarazi koronavirusom u školi, nastavnici odmah moraju obavijestiti roditelje koji po dijete moraju doći u najkraćem roku.
Škola mora osigurati zasebnu prostoriju u koju će dovesti dijete koje na nastavi dobije temperaturu ili razvije neki od simptoma COVID-19 ili neke druge bolesti.
Prilikom pojedinačnog slučaja pojave simptoma koji mogu upućivati na zarazu koronavirusom, nastava se neće automatski prekinuti već nastavlja s radom. Ukoliko je riječ o grupi zaraženih, postupa se prema odluci epidemiologa ili školskog liječnika. Svi koji su bili u bliskom kontaktu sa zaraženim djetetom moraju u samoizolaciju.