Obavijesti

News

Komentari 95

Upucali ga s leđa: Vlado je prva žrtva rata u zapadnoj Slavoniji

Upucali ga  s leđa: Vlado je prva žrtva rata u zapadnoj Slavoniji
1

Na današnji dan 1991. u kasnim popodnevnim satima iz šume, hicem u leđa ubijen je prometni policajac iz Pakraca Vlado Laučan. On je prva žrtva rata u Pakracu, ali i u cijeloj zapadnoj Slavoniji

Vlado Laučan je svoj posao obavljao sa „srcem“, bez kalkulacija, bez vidljivog straha za svoj život - kaže nam Miroslav Ivančić, predsjednik Udruge hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika. Ubijen na današnji dan 1991. godine, a do danas nitko nije odgovarao za taj zločin.

Vlado Laučan rođen je 31.03.1961. godine u Pakracu u hrvatskoj obitelji koja i u vremenu komunizma držala do vjere i svoga naroda, ističe Ivančić. Iako je Pakrac prije Domovinskog rata bio grad sa raznim nacionalnostima, većinu čine Srbi. Vlado sa svojom obitelji živi u Prekopakri koju čine uglavnom katolici Hrvati i nešto Čeha. 

'Zajedno živimo, neće valjda pucati po nama'

- Početkom demokratskih promjena u Hrvatskoj komplicira se situacija i u bivšoj općini Pakrac koju čine sadašnji gradovi Pakrac i Lipik. Srbi se organiziraju, a Hrvati naivno vjeruju da do rata neće doći. Razmišljaju "pa neće valjda oni pucati po nama, zajedno živimo, ženimo se međusobno, kumovi smo jedni drugima"… - priča nam Ivančić.

Međutim, krajem veljače i početkom ožujka 1991. godine sve je postalo jasno. Vlado se kao i ostali mladići u Pakracu javlja da stane u obranu svog grada i domovine.

- Vlado svoj  posao obavlja u vrlo složenoj situaciji, miniraju se ulazna vrata župne crkve Uznesenja blažene Djevice Marije u Pakracu, kapelica Svetog Josipa na ulazu u Pakrac, kuće viđenijih Hrvata, noćima se čuju hitci iz vatrenog naoružanja, zvukovi helikoptera tzv. JNA, šire se informacije o podijeli oružja, o napadu pobunjenih Srba skoro svaki vikend.  To što su tada radili hrvatski policajci u Pakracu više nije bio posao policajca, već ratnika, tajnih službi, političara - naglašava Ivančić.

Ubojica nije otkriven

U takvoj situaciji „rata bez objavljenog rata“, prisjeća se Ivančić,  Vlado Laučan je 09.06.1991. godine u popodnevnim satima upućen sa kolegom na zadatak „kontrole prometa“ na prometnici između Pakraca i Daruvara, u šumovitom dijelu na skretanju za tzv. Toranjski put. 
- Moramo napomenuti da to nije bila klasična regulacija prometa, da netko ne bi netko pogrešno shvatio okolnosti, prije bi se to moglo nazvati „kontrolni punkt“. U kasnim popodnevnim satima iz šume, hitcem u leđa ubijen je Vlado Laučan. Odmah je upućena Specijalna  policije „Omege“ iz Bjelovara, izvršena je pretraga terena, no na žalost ubojica nije otkriven - ističe Ivančić te dodaje kako se među građanima brzo proširila priča o identitetu ubojice, međutim do danas nitko nije odgovarao za taj zločin. 

Prijetili napadom na pogrebnu povorku

- Ni sahrana nije protekla u ozračju mira i pijeteta prema žrtvi, puštane su informacije o napadu na pogrebnu povorku i slično, međutim ništa i nitko nije mogao spriječiti Pakračane, Lipičane i veliki broj domoljuba iz cijele Hrvatske da dođu na Vladin posljednji ispraćaj. Toliki broj ljudi nikada nije nikoga ispratilo u Pakracu na posljednje počivalište i vjerojatno i neće - govori nam Ivančić.

Vlado Laučan je prva žrtva srbočetničke agresije na čitavom području zapadne Slavonije. Na mjestu pogibije podignuto je spomen obilježje, a spomen na njega uz obitelj njeguje Udruga hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika.
 -  Svake godine na mjestu pogibije održi se komemoracija a prošle godine je došlo i 250 djece iz Vukovarskih osnovnih škola. Već desetu godinu za redom organiziramo Memorijalni nogometni turnir „Vlado Laučan“. Prvih 8 turnira igrali su branitelji, a prošle i ove godine turnir je organiziran za djecu - kaže Ivančić.

Domovinski rat počeo je u Pakracu

Oružani sukob hrvatskih policijskih postrojbi sa pobunjenim Srbima zbio se 1. ožujka 1991. Ovaj dan se svake godine u Pakracu obilježava kao obljetnica početka Domovinskog rata

-  Oko ove naše tvrdnje „da je Domovinski rat počeo u Pakracu 01/02.03.1991. godine“ dosta su se „lomila koplja“, međutim, prvi podatke o tome objavio je Leksikografski zavod Miroslav Krleža u Općem leksikonu iz 1996. godine, a ove godine na obilježavanju 26. godišnjice tog događanja predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, u svom govoru potvrdila je tu činjenicu - zaključuje Ivančić. 
 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 95
Mimohod za  žrtve: 'Hodam za djeda, nikad ga nisam upoznao'
POČAST STRADALIMA S OVČARE

Mimohod za žrtve: 'Hodam za djeda, nikad ga nisam upoznao'

Obitelji ubijenih na Ovčari održale su u srijedu 17. mimohod u počast svojim najmilijima
Priča o barjaku i Vodotornju: Mlad i lud, svaki je put mijenjao zastavu. To je izluđivalo četnike
NEVJEROJATNA PRIČA

Priča o barjaku i Vodotornju: Mlad i lud, svaki je put mijenjao zastavu. To je izluđivalo četnike

Ivanika je jedne noći uzeo zastavu i popeo se na vrh. Svaki put kad bi je četnici skinuli granatom, on bi stavio novu. Ne znam ni kako, gore je falilo 20 stepenica, prisjetio se zapovjednik. Kasnije je to nastavio Džalto
'Mislili su da sam mrtav pa su me pokopali. Dok sam se vratio kući, majka mi je umrla od tuge'
SJEĆANJE NA DANE UŽASA

'Mislili su da sam mrtav pa su me pokopali. Dok sam se vratio kući, majka mi je umrla od tuge'

Zoran i Mario bili su maloljetni mladići kada su se odlučili braniti grad. Prošli su strašne strahote i iživljavanja 1991. na području Vukovara