Nadbiskup Želimir Puljić u intervjuu za desno-katolički austrijski tjednik Die Tagespost napao je biskupiju Gurk Klagenfurt, kazavši da smo 'jednostrano tumačenje povijesti imali u komunizmu'
Unatoč protivljenju: 'Misa na Bleiburgu bit će kao i do sada'
Unatoč protivljenju Austrijske biskupske konferencije, Katolička crkva u Hrvatskoj, ali i službene vlasti Republike Hrvatske, i ovog će svibnja u Bleiburgu održati misu za pripadnike ustaško-domobranskih postrojbi ii civile koji su 1945. izručeni partizanima, a mnogi poslije likvidirani na križnim putevima, najavio je medijima njemačkog govornog područja Želimir Puljić, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije i zadarski biskup, prenosi Jutarnji.
Nedavno je Austrijska biskupska konferencija potvrdila odluku dijecezanskog upravitelj Biskupije Gurk Klagenfurt da ove godine ne dopusti slavljenje mise zadušnice na Bleiburškom polju, a to je javno potvrdio i kardinal Joseph Schönborn, koji je tada upozorio kako 'ne može zabraniti dolazak hodočasnika na Bleiburg, ali misu može, i ova odluka je nepromjenjiva. Čak i tamošnje lokalne vlasti razmišljaju o zabrani skupa, ali ta odluka još nije donesena, za razliku od crkvene.
Ako je tako, odluka HBK da se bleiburška misa održi pod svako cijenu mogla bi izazvati ozbiljan skandal, a upravo to je najavio nadbiskup Puljić:
- Komemoracija u Bleiburgu, 18. svibnja 2019., zakazana je i bit će održana kao i do sada pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, uz uobičajene molitve, s odrješenjem za pokojne i svetom misom, koju ove godine neće predvoditi hrvatski biskup, nego svećenik, ako se odluka Biskupije Gurk-Klagenfurt u međuvremenu ne promijeni - glasio je eksplicitan odgovor u intervjuu s predsjednikom HBK nadbiskupom Želimirom Puljićem za Die Tagespost, desno-katolički tjednik, čvrsto povezan s organizacijom Opus Dei.
Puljić je iskoristio intervju za napad na biskupiju Gurk-Klagenfurt, ustvrdivši kako smo 'jednostrano političko tumačenje povijesti imali u komunizmu' i dodavši da da je 'odluka dijecezanskog upravitelja Guggenbergera obradovala one koji ne vole Crkvu i ne priznaju stradanje Hrvata u tom teškom vremenu završetka rata'.
Ovo postaje prvorazredni sukob Katoličke crkve u Hrvatskoj i Austriji, ali i međudržavni problem jer je Sabor pokrovitelj mise koja nije dopuštena.