Više od 3000 izbjeglica, migranata i tražitelja azila umrlo je ili nestalo prošle godine dok su se pokušavali domoći Europe mediteranskim i atlantskim morskim putevima, pokazali su podaci agencije za izbjeglice
UN: Više od 3000 ljudi nestalo u moru na putu za Europu
Više od 3000 izbjeglica, migranata i tražitelja azila umrlo je ili nestalo prošle godine dok su se pokušavali domoći Europe mediteranskim i atlantskim morskim putevima, pokazali su podaci agencije za izbjeglice u petak, izvijestivši da je to dosad najveća brojka.
Tisuće Afrikanaca kreću na dugačka, opasna putovanja u Europu svake godine, često prelazeći pustinju Saharu, da bi na malim brodovima na napuhivanje napustili obale sjeverne Afrike bježeći od neimaštine i u potrazi za boljim životom. Prošle godine, UNHCR je prijavilo da je 3077 osoba umrlo ili nestalo, gotovo dvostruko više nego 2020. godine.
- Vidimo da dolazi do porasta. To je zabrinjavajuće - rekla je Shabia Mantoo iz UNHCR-a na brifingu za medije u Ženevi.
Dosad u 2022. godine, 553 osobe su umrle ili nestale, i kao i prethodnih godina, većina ih je izgubila život na središnjoj mediteranskoj ruti, pokazuju podaci.
U ove podatke nisu pribrojani oni koji su izgubili život na kopnenim rutama poput prijelaza pustinje Sahare ili oni koji su nestali u krijumčarskim pritvorima gdje su preživjele osobe kasnije prijavljivale seksualno nasilje i prisilne brakove i rad.
Mrtvi i nestali dolaze iz raznih sjevernih i subsaharskih afričkih zemalja poput Tunisa, Maroka, Malija, Gvineje, Eritreje, Egipta, Obale Bjelokosti i Senegala, kao i Irana, Sirije i Afganistana, rekla je Mantoo.
Također je naglasila zabrinutost zbog odbijanja migranata, nakon prošlogodišnjeg izvješća UN-a u kojem je rečeno da je Europska unija djelomično kriva za smrti u Sredozemnom moru zbog neodgovorenih poziva upomoć i ometanja humanitarnih spasilačkih pokušaja.