Obavijesti

News

Umro ugledni profesor s FER-a, njegov alat koristili su svi

Umro ugledni profesor s FER-a, njegov alat koristili su svi

Šandor Dembitz rad na Elektrotehničkom fakultetu započeo je 1. veljače 1974. godine. Najvrjednije istraživačko i razvojno postignuće je Hascheck

Umirovljeni profesor FER-a, Šandor Dembitz, preminuo je u Zagrebu u nedjelju dan prije 73. rođendana, izvijestili su na službenoj stranici fakulteta.

On je autor Hrvatskog strojnog provjernika pravopisa Haschecka.

- Iskreno mu zahvaljujemo na njegovom vizionarskom doprinosu u razvoju i promociji jezičnih tehnologija, posebno na njegovoj predanosti razvoju usluge strojne provjere pravopisa, koja je značajno unaprijedila pejzaž jezičnih tehnologija hrvatskog jezika, a koja krajem ožujka obilježava 30 godina postojanja - naveli su i dodali:

- Velika mu hvala na svemu što je učinio za Fakultet i za Zavod. U ime Uprave FER-a, Zavoda te svih zaposlenika izražavamo najdublju sućut njegovoj obitelji, prijateljima, kolegama i suradnicima. Neka počiva u miru. Informacije o pogrebu objavit ćemo naknadno.

Rad na fakultetu započeo 1974.

Šandor Dembitz rođen je 12. veljače 1951. godine u Splitu. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Novom Sadu. Studij elektrotehnike upisao je 1969. godine na Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je i diplomirao u prosincu 1973. na smjeru Elektronika, usmjerenje Telekomunikacije i informatika. Poslijediplomski studij upisao je na ETF-u 1974. god. Magistrirao je s radom “Analiza jezika za komunikaciju s procesorski upravljanim telekomunikacijskim sistemom” u travnju 1981. godine, pod mentorstvom profesora M. Tkalića. Doktorsku disertaciju pod naslovom “Automatizacija postupaka otkrivanja grešaka u tekstu u novim telekomunikacijskim službama” obranio je u prosincu 1993., pod mentorstvom prof. dr. sc. Enver Šehović.

Vlada u Sabor uputila Zakon o hrvatskom jeziku: 'Prvi put se uređuje institucionalan okvir'
Vlada u Sabor uputila Zakon o hrvatskom jeziku: 'Prvi put se uređuje institucionalan okvir'

Rad na Elektrotehničkom fakultetu započeo je 1. veljače 1974. godine na grupi predmeta Osnove elektrotehnike, prvo u zvanju asistenta, zatim u zvanju znanstvenog asistenta od listopada 1981. te u zvanju višeg asistenta od veljače 1997. Za docenta je izabran u siječnju 1999., a za izvanrednog profesora 2004. godine.

Hašek kao najvrjednije postignuće

Od 1974. do 1997. znanstvenu i stručnu djelatnost ostvaruje radom na projektima vezanim uz Zavod za telekomunikacije FER-a. Autor je, odnosno suautor sedamdesetak znanstvenih radova te tridesetak stručnih radova (članaka, studija, elaborata, ekspertiza). Sudjelovao je s radovima na brojnim znanstvenim skupovima u zemlji i inozemstvu.

Najvrjednije istraživačko i razvojno postignuće Šandora Dembitza je Hascheck [Hašek], računalna usluga za strojnu provjeru teksta pisanog hrvatskim jezikom, danas dostupan na adresi ispravi.me. Hašek je prvi javni hrvatski spellchecker. Njegovu vrijednost potvrđuje i činjenica da mu je bila povjerena strojna provjera teksta Hrvatskog leksikona, kapitalnog djela hrvatske kulture. Hašekovo bavljenje Hrvatskim leksikonom prvi je slučaj sustavne strojne provjere teksta u slavenskim leksikografijama.

Austrijska pokrajina uvodi hrvatski jezik kao predmet u škole: Veliko je to postignuće
Austrijska pokrajina uvodi hrvatski jezik kao predmet u škole: Veliko je to postignuće

S uspostavom Republike Hrvatske intenzivnije se javno angažira. Na lokalnim izborima 1995. izabran je za vijećnika Skupštine grada Zagreba i Skupštine Zagrebačke županije. Za vijećnika Skupštine grada Zagreba ponovno je izabran i na izborima 1997. U svojstvu vijećnika obavlja niz javnih poslova, od kojih valja istaknuti članstvo u Povjerenstvu za dodjelu stipendija grada Zagreba u pet uzastopnih mandata (1996. – 2000.).

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Mladi Pločanin (34) preminuo u Irskoj, iza sebe ostavio suprugu i troje djece. Mole za pomoć...
APEL ZA POMOĆ

Mladi Pločanin (34) preminuo u Irskoj, iza sebe ostavio suprugu i troje djece. Mole za pomoć...

Marko Tranpa umro je u 34. godini života, a iza sebe ostavio je suprugu i troje male djece. Prijatelji iz nogometnog kluba u kojem je bio i igrač i direktor objavili su molbu za pomoći i objavili kako se to može učiniti