Hrvoje Bujas iz Inicijative Glas poduzetnika, ministru Darku Horvatu je elaborirao kako će država uzeti više od poduzetnika koji ne rade. I HUP traži 13 mjera i jaču pomoć. Ali Vlada zasad još ne izlazi s novim mjerama
'Umjesto da pomogne, Vlada želi zaraditi na poduzetnicima'
Hrvoje Bujas, poduzetnik i osnivač stranice Crno jaje žestoko je iskritizirao ministra gospodarstva Darka Horvata koji se hvalio mjerama koje je Vlada poduzela kako bi pomogla poduzetnicima pogođenim krizom zbog korona virusa. Objavu je prenijela Inicijativa Glas poduzetnika koja je dosad okupila preko 50.000 tvrtki koje su nezadovoljne mjerama.
Ukratko, umjesto odgoda plaćanja poreza i doprinosa, traže otpis tih davanja dok su zatvoreni i jaču pomoć države kako bi preživjeli. Podsjetimo, u velikoj anketi se pola njih izjasnilo da ne mogu preživjeti duže od mjesec dana, a više od 90 posto da će propasti ako kriza potraje tri mjeseca. U ponedjeljak su ponovno poslali zahtjeve vladi.
- Mjere koje ste predložili više „mirišu“ na pokušaj Vlade da praktički prebaci sustav socijalne zaštite na tvrtke i na tome još dodatno zaradi – napisao je Bujas.
Elaborira to činjenicom i da Vlada nudi pomoć od 3250 kuna po radniku tijekom tri mjeseca, a državu bi više koštalo da radnik završi na burzi rada jer tada ima 70 posto plaće, koja je viša od minimalca koji daje država.
Ako prihvate pomoć države, poslodavci trebaju platiti ostatak bruto plaće, a s odgodom i sva davanja na nju. Bujas navodi da se Horvat i hvali dodjelom brzih kredita, ali iako je kamata niska, navodi da će država na tome opet zarađivati. Podsjeća i da država nije odrekla, nego samo odgodila parafiskalne namete.
- Nas traže da plaćamo sve kao da se ništa ne događa. Lako im je pričati da svi poduzetnici, obrtnici ostanu doma, a istovremeno njihova plaća neće pasti niti kunu – poručuje Bujas i želi da se što prije prihvate njihove mjere.
Tri ključna zahtjeva inicijative, povrh već objavljenih mjera Vlade, su oslobađanje plaćanja poreza na dohodak, doprinosa i prireza, u trajanju 3+3 mjeseca.
Oslobađanje naplate komunalnih naknada, najma državnih i gradskih prostora, javnih površina te ostalih nameta gradova i općina, u trajanju 3+3 mjeseca. Moratorij na otplatu kredita i leasinga bez naknada i kamata, u trajanju 12 mjeseci.
Anketa koju su proveli kaže da svaki sedmi poduzetnik već otpušta zaposlenike, a tri od pet kreću sa racionalizacijom i minimalnim otpuštanjem.
I Hrvatska udruga poslodavaca je jučer zatražila dodatne mjere od Vlade. Vlada zasad samo razmatra hoće li ih i u kojem obimu biti, te još nema nikakvih informacija hoće li na to pristati.
HUP je također poručio: Trebamo spasiti gospodarstvo, trebamo otpise davanja umjesto odgoda.
Oni su objavili 13 mjera koje su zahtijevali i o kojima još vode pregovore s Vladom.
1. Potpora za skraćivanje radnog vremena kao razmjerni dio iznosa plaće za broj radnih sati za koje je radnik ne radi.
2. Za vrijeme poslovne neaktivnosti poslodavci ne mogu plaćati doprinose i poreze s odgodom, država mora otpisati sva
davanja.
3. Nužna je obustava plaćanja svih obveznih članarina i naknada za vrijeme trajanja poslovne neaktivnosti i suzbijanja korona virusa
4. Otpis plaćanja prema JLS-ima: doprinosa, naknada i parafiskalnih nameta: spomeničke rente, komunalne naknade, vodne naknade, naknade za korištenje ljetne terase, takse na tvrtku, i druge obvezne namete
5. Ukidanje svih ostalih poreza i naknada za koncesije (ne odgoda!), za vrijeme trajanja krize.
6. Smanjenje stope poreza na dobit i odgoda plaćanja predujma poreza na dobit
7. Ukidanje obveze obračuna plaće/propisane godišnje osnovice za direktore
8. Uvesti obvezu plaćanja PDV-a po naplaćenoj realizaciji, i to počevši s razdobljem od 01.03. 2020. za isporuke koje su uslijedile nakon 01.03.2020.godine
9. Obustava ovrhe za porezna davanja za vrijeme izvanrednog stanja, odnosno povlačenje ovrha za prisilnu naplatu poreza koje su aktivirane nakon 01. ožujka 2020.g
10. Reprogramiranje i refinanciranje kredita
11. Osiguravanje međunarodnog protoka roba
12. Proglašenje više sile
13. Odgoda rokova predavanja izvještaja, obrazaca i završnih računa uslijed poteškoća uzrokovanih pandemijom