Ukrajina je uz pomoć dronova domaće proizvodnje napravila kaos među ruskim redovima i uspjela pogoditi ruske gradove i zračne luke. SAD je pristao financirati i dodatno razviti ukrajinske dronove
Ukrajina neće dobiti dovoljno projektila da preokrene rat, a Rusija je preslaba za NATO i SAD
Odluka Joea Bidena da dopusti Ukrajini korištenje NATO oružja u napadima na vojne ciljeve diljem Rusije slijedi već dobro poznati obrazac. Bijela kuća mjesecima odbija i ignorira ukrajinske molbe zbog straha da bi moglo doći do eskalacije sukoba. Onda, kada se čini da od zahtijeva neće biti ništa, Washington iznenadi sve i prihvati molbe Kijeva, piše u svojoj analizi CNN.
Svi ukrajinski zahtjevi za koje je SAD mislio da su opasni i da bi mogli dodatno isprovocirati Rusiju su prošli kroz isti obrazac. Neki od njih su: dozvola za korištenje i isporuku HIMARS sustava i nabavka Abrams tenkova i F16 lovaca.
Što se tiče jučerašnje odluke predsjednika Bidena da dozvoli Ukrajini korištenje ATACMS projektila, ona je možda došla prekasno i u nedovoljnim količinama.
Kijev ima pristup ograničenom broju projektila. Iako ATACMS ima domet do 300 kilometara, procjenjuje se da u ovom trenutku, Kijev nema dovoljan broj projektila da preokrene rat u svoju korist ili da barem zaustavi rusko napredovanje.
Ukrajina je uz pomoć dronova domaće proizvodnje napravila kaos među ruskim redovima i uspjela pogoditi ruske gradove i zračne luke. SAD je pristao financirati i dodatno razviti ukrajinske dronove.
Ono čega se svi boje je da će Rusija Bidenovo dopuštenje shvatiti kao provokaciju i ulazak SAD-a, a to znači i NATO saveza u rat u
Ukrajinu.
- Rusija je u ovom trenutku preslaba i ne traži sukob s Washingtonom i NATO-om, ali radi na obrani i mogućnosti odvraćanja ukrajinskih napada u kojima će se sada koristiti zapadno oružje - analizirao je trenutno stanje Nick Paton Walsh i rekao da će bombardiranje Rusije zapadnim oružjem pojačati aktivnosti ruskih tajnih službi diljem Europe.
Ruske obavještajne službe su optužene za raznorazne sabotaže diljem EU-a, uključujući zapaljive naprave koje su pronađene ovog ljeta u putničkim i teretnim zrakoplovima u Njemačkoj i UK-u.
Bidenova administracija pravda svoju odluku dolaskom sjevernokorejskih vojnika u Kursk i tvrdi da je ulaskom Sjeverne Koreje u sukob rat u Ukrajini postao globalan.
Ova odluka će dodatno zakomplicirati stvari i otežati početnu pregovaračku poziciju Donalda Trumpa koji je u nekoliko navrata rekao da će zaustaviti rat u 24 sata i da do rata nikada ne bi došlo da je on dobio izbore 2020. godine.