Na okruglom stolu 'Zaštita dobrobiti djece u situacijama razdvojenog i konfliktnog roditeljstva' stručnjaci iz raznih područja ustvrdili su da je potrebno spriječiti manipulaciju djece, a prvi korak je procjena rizika
U zaštiti djece ima pomaka, ali još uvijek moramo puno raditi
Jedan od najintenzivnijih rizika za dijete je konfliktan razvod roditelja. Stručnjaci moraju prepoznati manipulaciju djecom u tim slučajevima, a institucije brzo reagirati kako bi zaštitile djecu.
Zaključak je to okruglog stola ‘Zaštita dobrobiti djece u situacijama razdvojenog i konfliktnog roditeljstva’ koji je u ponedjeljak u prostorijama Novinarskog doma organiziralo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
U uvodnom dijelu, državna tajnica u resornom ministarstvu Marija Pletikosa ustvrdila je kako se jedino suradničkim odnosom svih aktera u situacijama konfliktnog razvoda, može zaštiti djecu. Apelirala je i na medije da ne iznose takve priče senzacionalistički. Upravo se takvim medijskim pričama, rekla je Pletikosa šteti djeci i ona se retraumatiziraju.
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević ustvarila je da kod konfliktnih razvoda roditelji zapravo izlaze iz roditeljske uloge i potrebna im je pomoć institucija. Kod takvih razvoda, roditelji često manipuliraju djetetom. Potkrijepila je to podatkom kako u 2016., čak 1793 djece čiji se roditelji razvode, nije ostvarilo susrete s drugim roditeljom, dok ih je 377 bilo izloženo manipulaciji.
- Jedino rješenje je rana identifikacija i reakcija na manipulaciju roditelja. Predugo čekanje na sudsku odluku na kraju te neprovođenje odluke samo produbljuju agoniju djeteta - rekla je Pirnat Dragičević i dodala kako je samo suradnja svih aktera - roditelja, odvjetnika, psihologa, sudaca, ureda socijalne skrbi i ostalih - cjelovito rješenje za dobrobit djeteta.
Tatjana Katkić Stanić iz Ministarstva za demografiju istaknula je kako je ključan element u zaštiti djece procjena rizika te kako želje djeteta nisu uvijek sukladne s njegovim najboljim interesima. Naglasila je i kako u Hrvatskoj raste broj intervencija u slučajevima manipulacije. Tako je 2009. zabilježeno 2653 slučajeva manipulacije. Taj broj je 2013. porastao na 3957, dok je 2016. bilo čak 4647 slučajeva manipulacije.
Gordana Buljan Flander iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba naglasila je kako manipulacija djeteta dovodi do otuđenja, a kada je dijete otuđeno, više ne postoji mehanizam pomoći, već postoji samo sud.
- Kod konfliktnih razvoda je prije svega potrebno napraviti ravnomjernu raspodjelu moći, čime se sprječava manipulacija. Isto tako, dijete može iskazati svoje mišljenje, ali je bitno da zna da su roditelji ti koji će na kraju odlučiti - rekla je Buljan Flander.