Organizatori su najavili da će tijekom listopada u Zagrebu i Glini ponuditi filmske projekcije, okrugli stol, radionice, razgovore te platformu kojom se pridonosi vidljivost dječjeg filmskog stvaralaštva
U Zagrebu uskoro 15. Festival prava djece: Fokusirat će se na mentalno zdravlje i dobrobit
Ovogodišnji, 15. Festival prava djece, koji se održava pod motom "Mali festival za velike teme“, otvara se 11. listopada okruglim stolom u Centru mladih Ribnjak, najavili su u četvrtka organizatori.
Festival organizira Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator, a za središnju temu ima slobodno vrijeme mladih i djece.
Organizatori su najavili da će tijekom listopada u Zagrebu i Glini ponuditi filmske projekcije, okrugli stol, radionice, razgovore te platformu kojom se pridonosi vidljivost dječjeg filmskog stvaralaštva.
Na okruglom stolu kojim se otvara Festival, sudjeluju voditeljica i glazbenica Ida Prester, psihologinja Nada Kegalj, učenice osnovnih škola Anamarija Friga i Sonja Dušek, te učenici srednjih škola Petar Sturz Vujadinović i Antonio Horvatin.
Kroz svoje programe Festival će se fokusirati na mentalno zdravlje i dobrobit djece i mladih, u smjeru aktivnosti i interesa djece i mladih.
Budući da je 2023. proglašena Europskom godinom vještina organizirat će se posebne aktivnosti za jačanje vještina i kompentencija djece i mladih u području dijaloga s mladima o njihovom viđenju vlastite uloge u europskoj budućnosti i zajedničkim koracima koji se mogu poduzeti kako bi se potenciralo njihovo sudjelovanje i aktivni angažman u društvu.
Održat će se i program Dobre vibracije namijenjen roditeljima i djeci, uz filmove „Dnevnik Pauline P.” Nevena Hitreca i „Mali detektivi i tajna morskih dubina” Christiana Theedea.
Filmske projekcije će se održati 12. listopada u zagrebačkom kinu Kinoteka te u Glini, 18. listopada (Dnevnik Pauline P.) i 20. listopada (Mali detektivi i tajna morskih dubina) u Hrvatskom domu u Glini. Ulaz na projekcije je besplatan.
Svi filmovi se prikazuju s titlovima za gluhe i nagluhe osobe i audiodeskripcijom za slijepe i slabovidne osobe.
U tim gradovima održat će se i festivalski forumi na kojima će mladi razgovarati sa stručnjacima o relevantnim temama za svoju generaciju.
Planirane su i radionice o medijskoj pismenosti, o mentalnom zdravlju mladih u odnosu na njihov online život, te "Razgovor počinje filmom", panel rasprava za srednjoškolce koja se sastoji od projekcije filma „Kli(n)ka”, dokumentarca o životu iza kamere tinejdžerice „influencerice“ s TikToka i vođenog razgovora s psihologinjom.
Na mrežnim stranicama Festivala bit će dostupni filmovi za osnovnoškolce i srednjoškolce kao i obrazac za prijavu škola.
U selekciji Dječje stvaralaštvo – matineja za osnovne škole bit će prikazano osam filmova stvaralaštva školskih filmskih klubova i družina iz svih dijelova Hrvatske, a selektorica programa je Maja Flego.
Stvaralaštvo mladih – matineja za srednje škole nudi također šest filmova stvaralaštva nezavisnih filmskih klubova i autora iz Hrvatske, ali i Europe i svijeta. Selektor programa je Boško Picula.
Festival daje djeci i mladima prostor za izražavanje te poziva na dijalog, propituje i predstavlja relevantnu društvenu platformu. Riječ je o nacionalnom projektu koji se proveo u 22 grada u Hrvatskoj.
Na prošlogodišnjem izdanju (online) sudjelovalo je više od 30 000 djece, mladih i odraslih.
Partneri Festivala su Ured UNICEF-a za Hrvatsku, Ured pravobraniteljice za djecu i Hrvatski filmski savez.