Prije pet godina pitali smo Ministarstvo obrane koliko je vozila koje su nam Amerikanci poklonili operativno. Saznali smo da je barem trećina neispravna. I danas neka od njih propadaju na Jankomiru
U Zagrebu i dalje propadaju američka vojna vozila kraj kojih je danas nešto eksplodiralo...
U remontnom zavodu MORH-a u utorak je došlo do eksplozije.
Pogledajte video
Pokretanje videa...
Amerika nam poklonila vozila
MORH je objavio kako je incident izbio prilikom saniranja neiskorištene vojne opreme.
Express je još prije pet godina pisao o problematici poklonjene vojne opreme i troškovima održavanja
Amerikanci su nam 2014. poklonili 214 oklopnjaka iz Afganistana. Pentagon ih je prestao proizvoditi dvije godine prije. Nakon što se stanje u Iraku i Afganistanu smirilo, tražili su kome ih pokloniti. Hrvatskoj su donirali 162 vozila tipa M-ATV (borbena terenska vozila), koja su se koristila u misiji ISAF u Afganistanu, 20 vozila tipa MRAP HAGA (sanitetska vozila, isporučenih 21. srpnja 2014. godine) te 30 vozila tipa MRAP MaxPro, isporučenih u travnju 2014. godine. Starost vozila je tad bila od tri do pet godina te su prosječno prešla 20.000 kilometara. MRAP-ovi su donirani kad je ministar obrane bio Ante Kotromanović.
Pitali smo ministarstvo koliko ih je moralo na remont
Kad su vozila stigla u Hrvatsku, svojedobno su najviši vojni i civilni dužnosnici tvrdili da ih treba obojiti, neka naoružati i bit će spremna za korištenje. Također su tvrdili da su na svakom vozilu otklonjeni manji ili veći nedostaci.
No čim su došli u Hrvatsku, pedesetak njih moralo je na remont na Jankomir.
Te 2018. godine poslali smo upit Ministarstvu obrane koliko je tih vozila operativno.
Odgovor čekamo pet godina...
Kad je Damir Krstičević postao ministar obrane, zatekao je ta oklopna vozila, a potvrđeno je i da je barem trećina tih vozila neispravna. Razlog zbog kojeg su neka vozila neispravna bila su oštećena stakla na njima.
Morali smo naručiti stakla
Ta su vozila korištena u vojnim operacijama, a balistička stakla morala su se zamijeniti zbog vijeka trajanja. Na staklima se s vremenom pojavljivalo zamagljivanje, što je dovodilo do smanjenja vidljivosti.
Hrvatska je u ugovoru sa SAD-om uz vozila dobila i komplete rezervnih dijelova, ali među njima nisu bila stakla. Tada su procijenili da će ih to koštati 1,6 milijuna kuna. Još 2017. godine RIZ Profesionalna elektronika d.o.o. i Pomorski centar za elektroniku iz Splita potpisali su s MORH-om ugovore za isporuku opreme za dogradnju VHF uređaja na vozilima MRAP u vrijednosti 2,2 milijuna kuna jer su vozila stigla bez komunikacijskih uređaja.
A godinu kasnije MORH je nabavio pričuvne dijelove za MRAP vozila koji su procijenjeni na oko 2,8 milijuna kuna.
Vozila koja su obnovljena raspoređena su u postrojbe Hrvatske kopnene vojske (HKoV), Zapovjedništva za potporu (ZzP) i u Zapovjedništvo specijalnih snaga (ZSS).
No nije poznato što je bilo s vozilima koja su pokrivena ceradom u krugu Remontnog zavoda.
Tamo stoje i danas, pet godina kasnije...