Više od 100 kamiona s pomoći Ujedinjenih naroda, uključujući šatore, grijalice i pribor za testiranje na koleru, prešlo je u sjeverozapadnu Siriju
U Turskoj i Siriji više od 43.000 mrtvih. Humanitarna pomoć iz cijeloga svijeta i dalje pristiže
Broj poginulih u potresima koji su od razorili velike dijelove tursko-sirijskog pograničnog područja premašio je 43.000 ljudi.
Iz Turske i Sirije i dalje stižu vijesti i o čudesnim spašavanjima. Ta su čuda, nažalost, sve rjeđa, na tisuće ljudi još se nalazi ispod ruševina, a krenuli su i čišćenjem područja strojevima.
Humanitarna pomoć iz cijeloga svijeta i dalje pristiže u potresom pogođeno područuje
Više od 100 kamiona s pomoći Ujedinjenih naroda, uključujući šatore, grijalice i pribor za testiranje na koleru, prešlo je u sjeverozapadnu Siriju.
Humanitarni koordinator Ujedinjenih naroda za Siriju, Muhannad Hadi, upozorio je da će broj žrtava u toj zemlji vjerojatno porasti dok spasilačke ekipe nastavljaju raščišćavati ruševine u pogođenim područjima.
Šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da su potresi koji su pogodili Tursku "najsmrtonosnija prirodna katastrofa na teritoriju Saveza" od njegova osnutka 1949. godine.
Zemlje članice Saveza rasporedile su tisuće spasilačkih službi, liječnika i stručnjaka u Turskoj kao odgovor na katastrofu.
Ovo nije prvi put da se Turska probudila u takvoj katastrofi
Dana 17. kolovoza 1999., potres magnitude 7,4 pogodio je samo 100 kilometara od Istanbula, usmrtivši više od 18.000 ljudi. Ta je katastrofa ostavila ožiljke na naciji, a 2001. godine donesen je novi zakon o inspekciji i izgradnji zgrada otpornih na potres. Ti su propisi ažurirani 2018. kako bi se prilagodili novijim tehničkim i znanstvenim standardima.