Za razliku od Škota, Turci nisu poznati po nošenju suknji. Ali je očekivano da će se okupiti kako bi prosvjedovali protiv nasilja nad ženama u zemljama Bliskog istoka
U suknjama su prosvjedovali protiv nasilja nad ženama
Ozgecan Aslan (20), oteta je 11. veljače i ubijena jer se branila od vozača autobusa koji ju je htio silovati. Govori se kako je Ozgecan pokušala oslijepiti napadača suzavcem, ali ju je on probo nožem i udario metalnom šipkom po zatiljku. Njezino tijelo nađeno je par dana kasnije uz riječni nasip.
Ozgecanino ubojstvo izazvalo je velike izljeve bijesa, ne samo na ulicama već i na internetu. Više od 6 milijuna ljudi tweetalo je njeno ime, a tisuće su upravo njenu priču uzeli kako bi podijelili svoje priče o silovanju i mučenju.
Nakon što je javnost zgrozila vijest o ubijenoj djevojci skupina Turaka odlučila se na "odvažan" korak: obući minicu i pokrenuti kampanju koja će osvijestiti ljude o strahotama u Turskoj i šire.
- Ako je minica odgovorna za sve, ako nošenje suknje znači nemoralnost i bludništvo, ako žena koja ju nosi provocira i poziva da joj se nešto napravi, onda pozivamo i mi! - slogan je pod kojim su prosvjedovali.
Vijest o muškarcima u minicama najbrže je došla do susjednog Azerbajdžana, gdje većina stanovništva razumije turski i gdje se trend vrlo brzo proširio.