Predsjednik Sabora se nasmijao na šibu poručivši kolegama u sabornici da je ona za sve njih. Čestitao je našim reprezentativcima na pobjedi protiv Japana i ulasku u osam najboljih reprezentacija svijeta
U Saboru rasprava o izmjenama Ustava, Dretar 'Krampus' donio šibu Jandrokoviću i nasmijao ga
Zastupnik Domovinskog pokreta Davor Dretar na početku sjednice stigao je do predsjedavajućeg stola. Povodom Sv. Nikole uručio je predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću šibu.
- Hvala. Ovo je za sve vas, nije samo za mene - rekao je Jandroković kroz smijeh i čestitao svim kolegama koji slave imendan, ali i našim vatrenima na pobjedi protiv Japana.
- Čestitam im na plasmanu među osam najboljih reprezentacija svijeta - poručio je, a zastupnici zapljeskali.
A onda su prešli na raspravu o izmjenama Ustava i ustavnog zakona o Ustavnom sudu.
- Kada smo prije pola godine vodili raspravu o prijedlogu pristupanja promjene Ustava, konsenzus je bio da ćemo na jesen prije nego što budemo definirali tekst promjena provesti konzultacije oko toga što bi u tim promjenama trebalo biti, a što ne. I krenuli smo u tom smjeru, razgovarali smo, proveli savjetovanje sa zainteresiranom javnošću i umjesto da to rezultira tekstom koji bi uvažio stajalište svih onih koji bi u promjeni Ustava trebali sudjelovati, tekst je ostao gotovo isti - istaknuo je predsjednik SDP-a Peđa Grbin naglasivši kako to pokazuje da vladajući još uvijek ne razumiju da bez suglasja i dogovora do promjene Ustava neće doći.
- I zbog toga Klub SDP-a u ovoj fazi ne može podržati ovo što je predloženo. Ako doista želite da promjene Ustava dođe, onda prije zadnjeg glasanja u Saboru morate shvatiti da se o ovome mora razgovarati jer u protivnom neće biti ništa - rekao je.
Naime, za izmjenu Ustava potrebna je dvotrećinska većina u Saboru, dakle 101 glas. A današnja rasprava ne znači i da je cijela ova priča gotova. Ovo je tek jedan od koraka, nakon rasprave će iduće godine nastaviti raditi na konačnom prijedlogu izmjena kako bi ih izglasali do ljeta.
Obzirom da ljevica inzistira da u Ustav uđe pravo na pobačaj, javio se HDS-ov Hrvoje Zekanović
- Kolega Grbin očito ne zna da neke teme nisu komplementarne, mi ne radimo novi Ustav, želimo samo jednu temu, a radi se o referendumu. Nažalost, ubijanje nerođenih je dozvoljeno u Hrvatskoj već zakonom i nije jasna tolika želja ljevice da se taj loš zakon implementira u Ustav - poručio je pa dobio opomenu jer je replicirao kroz institut povrede Poslovnika.
Grbin je naglasio da uopće sada nije govorio o tome nego o proceduri.
- Znam da je teško pročitati Ustav i Poslovnik i shvatiti kako se Ustav mijenja, ako treba održat ćemo vam tečaj - odgovorio mu je pa i on dobio opomenu.
Zastupnica Radničke fronte Katarina Peović je istaknula kako je HDZ fingirao javnu raspravu zbog privida demokracije.
- 90 posto komentara u javnoj raspravi je išlo na temu koju smo pokrenuli, a to je vraćanje, naglašavam - vraćanje prava na pobačaj u Ustav, koje je bilo upisano 1990. u nacrtu božićnog Ustava pa nestalo po nalogu Kaptola. To pravo koje je garantiralo ženama temeljno ljudsko pravo da raspolažu svojim tijelom je danas potrebno vratiti - poručila je naglasivši kako "galopirajuća privatizacija zdravstva ide uz dlaku klerikalnim desničarskim tendencijama."
Predsjednik Suverenista Marijan Pavliček je istaknuo kako Peović vrijeđa sve neistomišljenike.
- Svatko ima pravo svoju vjeru ispovijedati na onaj način na koji on misli da je to najbolje. Ako vam to smeta, to je vaš problem. Obazirati se na vaše riječi možda i nije vrijedno s obzirom da vas je vrijeme očigledno pregazilo kada ste izjavili da je Mate Rimac jedan veliki prevarant. Pa gdje vi živite i u kojem vremenu - upitao je, a Jandroković zbog repliciranja i njemu udijelio opomenu.
Na Peović se naljutio i zastupnik Domovinskog pokreta Stipe Mlinarić.
- Stvarno je uvrijedila, ne samo zastupnike nego 90 posto ljudi u Hrvatskoj koji se izjašnjavanju kao katolici - rekao je poručivši predsjedniku Sabora da počne koristiti šibu koju je dobio.
- Ja ću se suzdržati od korištenja šibe, postoje riječi, ovo je Parlament, a vama moram dati opomenu. Bez šibe - odgovorio je Jandroković.
Dok se ne sredi popis birača potpuno je nelogično i nelegitimno razgovarati o ustavnim promjenama, stav je Domovinskog pokreta.
Vesna Nađ je u ime Socijaldemokrata istaknula zahtjev za smanjenjem broja birača koji mogu tražiti raspisivanje državnog referenduma. S postojećih 10 posto su vladajući smanjili na 250.000, a Socijaldemokrati traže da se taj broj smanji na 200.000.
- Za nas bi bilo naročito neprihvatljivo da se putem referenduma umanjuju manjinska prava, a osobito bi bilo neprihvatljivo bilo kakvo ograničavanje prava žena na izbor kod pobačaja. Stoga pozivamo vladajuće, ako žele naš glas, ugradite u ove ustavne promjene osigurač kojim će se onemogućiti bilo kakva erozija dosegnutih ljudskih prava u RH, a osobito prava žena na izbor kod pobačaja, o čemu se Ustavni sud već očitovao 2017. - rekla je.
Intencija vladajućih je da se u potpunosti dokine neposredna demokracija zagarantirana do sada Ustavom, naglasio je Suverenist Željko Sačić.
- Jer uvjeti koje ste naveli u potpunosti će umrtviti svaki pokušaj narodne inicijative da izrazi svoj glas i stoga smo oštro protiv ovog prijedloga - istaknuo je dodavši kako vladajući ovim prijedlogom zlorabe i položaj Ustavnog suda.
- Želite im dati faraonske ovlasti i pretvoriti ga u svoj instrument i protezu za ostvarenje svojih interesa jer im dajete ovlast da svaku inicijativu u startu proglase neustavnom - naglasio je.
Hrvatska, ako želi opstati, mora prestati biti HDZ-ova, rekla je zastupnica Centra Dalija Orešković.
- Skrojena je u skladu s interesima i potrebama HDZ-a, a ne čitavog naroda, što proizlazi iz kroja izbornih jedinica i iz činjenice da je odredba Ustava o sukreiranju vanjske politike mrtvo slovo na papiru, a to sada vidimo na primjeru Ukrajine, proizlazi to i iz činjenice kako se bira ravnatelj DORH-a - istaknula je i dodala kako HDZ uopće ne želi mijenjati Ustav po pitanju referenduma.
- To je samo alibi. Ovdje HDZ želi pokazati može li žetonazirati dio oporbe, stoga se ovakve promjene Ustava, koje su partikularne, ne mogu podržati, a želite li pokrenuti razgovor o stvarnim promjenama Ustava, za taj dijalog smo otvoreni - poručila je.
Mostov Nikola Grmoja je ponovio stav da je neprihvatljivo pregovarati i konzultirati se s vladajućima od kojih traže ostavku i raspisivanje izbora.
- Ove izmjene idu u smjeru dodatnog otežavanja referendumskog izjašnjavanja građana. Ono je i ovako u ovim uvjetima gotovo nemoguće. Ukrali ste tri referenduma - kazao je.
HDZ-ov Branko Bačić je naglasio kako su pristupili promjeni Ustava zbog nužnosti izmjena koje se tiču referenduma.
- Bez konsenzusa u Saboru nema izmjene Ustava, niti jedna politička stranka po tom pitanju ne može inzistirati na svojim svjetonazorskim i ideološkim vrijednostima jer je onda to ustvari maska da se ne uđe niti u uređenje ustavne kategorije koja govori o neposrednom odlučivanja građana. Ova rasprava je u 15 minuta pokazala da u sabornici postoje oprečni stavovi o pristupu dodatnog uvođenja instrumenta prekida trudnoće. Ako inzistiramo samo na svojim partikularnim stranačkim interesima, onda nećemo promijeniti Ustav - rekao je.