Obavijesti

News

Komentari 115

Sunak: 'Rat u Ukrajini i agresija Kine na Tajvan stvorit će svijet pun opasnosti, nereda i podjela'

Sunak: 'Rat u Ukrajini i agresija Kine na Tajvan stvorit će svijet pun opasnosti, nereda i podjela'

Moskva se ne protivi obnavljanju sporazuma koji omogućuje siguran izvoz žitarica iz ukrajinskih crnomorskih luka, ali samo na razdoblje od 60 dana, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja
23.02

Putinova propagandistica: 'Ukrajinu smo porazili nakon 3 dana. Sad ratujemo s NATO-om'

Propagandistica i novinarka Margarita Simonjan je u emisiji ruske državne televizije Russia 1 napala NATO te izjavila kako se trenutno odvija sukob Rusije i NATO-a na teritoriju Ukrajine. 

VIŠE PROČITAJTE OVDJE.

22.39

Zelenski: 'Vrlo je teško na istoku - vrlo bolno. Tu se odlučuje o budućnosti kakvu ćemo imati'

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u svom noćnom obraćanju da budućnost Ukrajine ovisi o ishodu ključnih borbi na istoku zemlje.

- Vrlo je teško na istoku - vrlo bolno. Moramo uništiti neprijateljsku vojsku. I uništit ćemo je. Bilohorivka i Marinka, Avdivka i Bahmut, Vuhledar i Kamjanka – i druga mjesta gdje se odlučuje o tome kakvu ćemo budućnost imati. Gdje se bori za budućnost svih Ukrajinaca - rekao je.

21.49

Srbijanski ministar predložio uvođenje sankcija Rusiji

Srbijanski ministar gospodarstva Rade Basta uzburkao je u ponedjeljak srbijansku političku javnost prijedlogom da Srbija uvede sankcije Rusiji, što je dosad prvo otvoreno očitovanje za sankcije jednog dužnosnika vlasti od invazije na Ukrajinu i odudara od službenog stajališta Beograda.

Ministar je u priopćenju ocijenio da Srbija „već plaća veliku cijenu zbog neuvođenja sankcija Rusiji" i da "to postaje neizdrživo“, a njegova je objava potaknula ograde Jedinstvene Srbije s čije koalicijske liste je ušao u vladu Ane Brnabić i zahtjeve koalicijskih partnera da podnese ostavku.

Jedinstvena Srbija dio je koalicije Socijalističke partije Srbije šefa diplomacije Ivice Dačića, koja nekoliko izbornih ciklusa unazad koalira sa Srpskom naprednom strankom aktualnog šefa države Aleksandra Vučića.

Basta je u priopćenju istaknuo kako, kao ministar gospodarstva, gleda pod kolikom je pritiskom EU-a i međunarodne zajednice predsjednik Srbije, dok se na to šuti.

To ne mogu prihvatiti, poručio je Basta, navodeći da je "zato za uvođenje sankcija Rusiji" i da stoji "uz predsjednika Vučića u obrani državnih i nacionalnih interesa" i ima u Vučića "apsolutno povjerenje".

"Zato od Vlade Srbije i svih ministara tražim da se izjasne po ovom pitanju”, naveo je Basta.

Podsjetivši da se Srbija i sama kroz povijest suočavala sa sankcijama, a narod je "trpio teške ekonomske posljedice", ocijenio je da odluku o sankcijama Beograd nije donio nadajući se "da će se sukobi okončati i prevladati razum, a da će dvije strane konačno sjesti za pregovarački stol".

No "suočeni smo s jednom novom realnošću", ocijenio je, naglasivši da se zbog "globalnih previranja Srbija suočila sa strahovitim pritiscima”.

Na Bastinu sugestiju prva je reagirala Jedinstvena Srbija (JS), istaknuvši da je to njegov "osobni stav", a ne JS čiji je član i da je JS "protiv uvođenja sankcija bilo kome" i da je rješenje rata u Ukrajini "za pregovaračkim stolom".

Pokret socijalista (PS) Aleksandra Vulina, također član vladajuće koalicije, zatražio je da Basta podnese ostavku jer traži da se Srbija pridruži "nelegalnim sankcijama Ruskoj Federaciji".

Srbijanski predsjednik Vučić odbija se pridružiti sankcijama EU-a i međunarodne zajednice Rusiji, ali je početkom veljače zastupnicima tijekom rasprave o Kosovu rekao kako će "vjerojatno morati uvesti sankcije" Kremlju, dodajući kako on time "nije oduševljen", ali da Beograd "već plaća cijenu" što to i ranije nije učinio.

Kremlj je na to reagirao ocjenom kako "razumije da je vodstvo Srbije pod pritiskom zapada bez presedana" i da "cijeni stav predsjednika Aleksandra Vučića, nadajući se daljem unapređenju odnosa dviju država".

Vučićev SNS zasad se nije očitovao o prijedlogu srbijanskog ministra gospodarstva. 

21.00

Britanski premijer: 'Ruski rat u Ukrajini i agresija Kine na Tajvan stvorit će svijet definiran opasnošću'

Rat koji Rusija vodi u Ukrajini i agresija Kine na Tajvan prijete stvaranjem svijeta "definiranog opasnošću, neredom i podjelama", upozorio je britanski premijer Rishi Sunak. Istaknuo je kako predviđa teško i opasno desetljeće.

U dokumentu britanske vlade, koji je zapravo pregled obrane, sigurnosti i vanjske politike na 63 strane, signalizira se da je svijet suočen s najvećim rizikom u desetljećima eskalacije sigurnosnih prijetnji, uključujući i "nekotrolirani sukob nuklearnim oružjem", navode. Britanska vlada je u ponedjeljak je najavila i povećana izdvajanja za obranu.

Najizravniji sigurnosni prioritet bio je uhvatiti se u koštac s prijetnjom koju predstavlja ruski rat u Europi, navodi se u Integrated Review Refresh. Upozoravaju da bi svaki budući sukob u Indo-Pacifiku, gdje rastu napetosti Kine i Tajvana, mogao imati "globalne posljedice veće od sukoba u Ukrajini". 

Sunak je naveo i da je agresivniji stav Kine u Južnome kineskom moru i u Tajvanskom tjesnacu među pitanjima “koja prijete svijetu, a definiraju ih opasnosti, neredi i podjele, kao i međunarodni poredak koji bi mogao pogodovati autoritarizmu".

20.10

Njemački veleposlanik u Britaniji: 'Obuka ukrajinskih vojnika je skoro gotova'

Njemački veleposlanik u Velikoj Britaniji kaže da je obuka ukrajinskih vojnika za korištenje tenkova Leopard 2 skoro završena.

U siječnju je Njemačka najavila da će poslati neke od tenkova u Ukrajinu, odgovarajući time na opetovane pozive saveznika da to učini.

Dopisnica Skya iz Berlina, Siobhan Robbins, rekla da je odugovlačenje s odlukom njemačkog kancelara bilo potaknuto strahom da bi to moglo eskalirati rat ili Njemačku učiniti metom.

Komentari 115