Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava izrazio je zabrinutost zbog nekažnjavanja zločina počinjenih u Lušcu
U Lušcu obilježena 31. obljetnica stradanja 69 mještana. Penava: 'Teško je živjeti s tom boli...'
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno spomen obilježja mještani vukovarskog naselja Lužac u srijedu su obilježili 31. obljetnicu stradanja, u spomen na 2. studenoga 1991. kada je slomljena obrana naselja.
Tijekom agresije JNA i srpskih paravojnih postrojbi i okupacije Lušca ubijeno je 69 mještana.
Po riječima Antuna Vidakovića, mještanina Lušca kojemu je u tom naselju ubijeno deset članova obitelji, prvi put su JNA i srpske paravojne formacije u Lužac pokušale ući 16. listopada, a 2. studenoga u naselje su ušli s 40-tak tenkova i transportera.
Podno spomen obilježja vijence je položilo i svijeće zapalilo izaslanik predsjednika Republke, brigadir Valentin Skroza, presjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Nikola Mažar, dok je zajednički vijenac ministarstva hrvatskih branitelja i obrane položio Stjepan Sučić.
Počast ubijenima polaganjem vijenac i paljenjems vijeće odao je i vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić, gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava, predstavnici stradalničkih druga te poliitčkih stranaka.
Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava izrazio je zabrinutost zbog nekažnjavanja zločina počinjenih u Lušcu.
"Smjer kojim ide ova država i kroz procesuiranje ratnih zločina, ali i pitanja stvaranja pretpostavki za ostanak i doseljavanje ljudi u Slavoniju je loš. Pitanje nestalih je izuzetno teško. Zadnjih godina tu je napravljen određen pomak, ali još uvijek je velik broj nestalih osoba. S tom boli teško je živjeti", rekao je Penava novinarima.
Okupacija Lušca smatra se i početkom sloma tromjesečne obrane grada, kada su pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi izbili na Priljevo i obalu Dunava, čime su razdvojili hrvatske branitelje Vukovara od branitelja gradske četvrti Borovo naselje.