BiH su u petak pogodile katastrofalne poplave. Poginulo je najmanje 19 ljudi ,15 na području Jablanice. Spasioci sada traže tijela. Hrvatska je uputila paket pomoći za BiH...
Broj žrtava u poplavama u BiH narastao na 21, traže nestale: Otvorili istragu za kamenolom
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Hrvatski Crveni križ izražava sućut žrtvama i njihovim obiteljima te poziva sve ljude na solidarnost i pomoć u teškim trenucima koje prolaze građani Bosne i Hercegovine. Svi oni koji mogu i žele pomoći, mogu to učiniti na sljedeće načine:
1. pozivom na donatorski telefon 060 90 11 (cijena poziva je 0,83 eura i u taj iznos uključen je PDV, kao i naknade teleoperaterima. (Operator humanitarnog telefona: Moj telekom d.o.o., tel. 01-3659-058)
2. uplatom na žiro račun otvoren u Erste&steiermärkische bank d.d.:
IBAN: HR0524020061500137627
MODEL: 00
POZIV NA BROJ ZA APEL: 754
SWIFT CODE (UKOLIKO JE POTREBNO ZA UPLATE IZ INOZEMSTVA): ESBCHR22
OPIS: Apel za pomoć stanovništvu Bosne i Hercegovine stradalom u poplavama
3. Uplatom putem mobilnih aplikacija za plaćanje koristeći barkod.
4. Uplatom putem Keks Pay aplikacije.
Nakon katastrofe u Donjoj Jablanici tek pokoja kuća je osvjetljena
Broj žrtava u poplavama u BiH narastao na 21, traže nestale
Prema službenim podacima iz Štaba Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona i MUP-a HNK, broj smrtno stradalih na poplavama pogođenim područjima HNK-a iznosi 18. Od tog broja, šesnaest osoba je iz Jablanice, a dvije iz Konjica.
Prema informacijama MUP-a, u Konjicu se provodi aktivna potraga za tri prijavljena nestala lica, dok se u Jablanici traže četiri. Od ukupno 18 smrtno stradalih, jedno tijelo još uvijek nije identificirano. Kada se tome dodaju tri žrtve iz Fojnice, ukupan broj žrtava u poplavama u BiH iznosi 21, javlja Avaz.
VIDEO Uništio ih kamenolom: 'Nisu micali otpadni kamen, a ilegalne radove snimio i Google'
Tragedija u Donjoj Jablanici u prvi plan je izbacila ilegalni kamenolom na brdu iznad mjesta, iz kojega se sručila velika količina tzv. kamenog otpada koja je zatrpala mjesto. On je nastao rezanjem kamenja koji, prema pisanju portala Istraga.ba, godinama nije odvožen.
Sadašnja teorija, kojom se rukovode istražitelji, je da je cijela katastrofa počela s jakim kišama. Velika količina vode stvorila je bujice koje su s vrha planine krenule upravo prema kamenolomu. Podigle su nakupljani kameni talog, koji se pretvorio u veliku kamenu lavinu. Nju ništa nije moglo zaustaviti i doslovno je mljela sve pred sobom. Dokaz za to su i brojne fotografije iz same Donje Jablanice na kojima se vidi trag kamenja, mulja i blata koji su pogodili naselje. No tu nesreći nije bio kraj jer su sama lavina, ali i ostaci kuća koje je srušila, stali ispod podvožnjaka koji razdvajaju prugu i cestu. Taj materijal stvorio je veliku branu te je kiša brzo nastavila potapati cijelo naselje.
Borila se s blatom i kamenjem: Zaru i vodiča prali su vatrogasci
Naša Zara je cijelo vrijeme akcije radila na potrazi i detekciji ljudi. Imala je jako puno posla i u jednom trenutku bila je toliko blatna da su i nju i vodiča vatrogasci prali šmrkom, rekao nam je Petar Prpić iz HGSS-a o akcijama hrvatskih spasilaca, koji su u petak otišli u BiH pomagati tražiti nestale ljude nakon bujičnih poplava i odrona u Jablanici.
Sama Zara je markirala nekoliko mjesta, no zbog istrage ne mogu otkrivati detalje.
Hrabra Lejla skočila je s trećeg kata u bujicu i spasila kćer (13): 'Bila je sva modra od hladnoće'
Kuća se jednom zatresla, drugi i treći put, mi smo zajedno sa kućom pali. Mene je tu voda nosila. Išla sam u krug i kako sam išla u krug, tako sam zrak uzimala, ispričala je za Al Jazeeru Lejla Zalihić koja je herojskim podvigom spasila svoju 13-godišnju ćerku Asju iz poplava u Buturović Polju.
Hrabra majka skočila je s trećeg kata u bujicu i plivala tri kilometra kako bi spasila svoje dijete. Lejla i Asja bježale su od prizemlja do trećeg kata, a voda se u manje od 20 minuta popela do plafona. U jednom trenutku, Asja je začula da majka doziva njeno ime, viče u pomoć i dere se, ispričala je.