Situacija s antibioticima je dobra. Za one lijekove kojih nema, dostupni su zamjenski, kažu ljekarnici
U Hrvatskoj nedostaje lijekova za kašalj za odrasle i djecu...
Nestašice lijekova sve su češće. Sezona je respiratornih infekcija, a u Hrvatska se suočava s nestašicom lijekova protiv kašlja za odrasle i djecu, rekla nam je Ana Soldo, predsjednica Hrvatske ljekarničke komore.
- U ljekarnama se oni još mogu naći jer su neke ljekarne povećale svoje zalihe. Moguće je da pacijenti kojima liječnik propiše lijek za kašalj jednostavno ne mogu naći u svim ljekarnama pa se moraju potruditi. Mi u Hrvatskoj imamo samo jedan lijek protiv kašlja koji je dostupan - rekla nam je Soldo.
Lijekova za kašalj nema puno, a ovaj specifični simptom ljudima jako smeta i otežava im kvalitetu života. U Hrvatskoj nedostaje lijekova za tlak, dijabetes, ali za većinu njih dostupni su zamjenski lijekovi. Krajem 2023. u ljekarnama nije bilo lijeka za osteoporozu, koji nije imao izravnu zamjenu, ali sad je došao na tržište, rekla nam je Ana Soldo.
- Situacija s nestašicom lijekova nije bitno zahtjevnija nego što je to uobičajeno. Što se tiče antibiotika, čija potrošnja uvijek poraste u zimskim mjesecima, kad su puno češće virusne i bakterijske infekcije, relativno je dobra jer imamo dovoljno lijekova za djecu i odrasle, što prošle godine nije bio slučaj. Za kronične bolesti dovoljno je lijekova različitih proizvođača tako da situacija nije posebno zahtjevna - rekla je Soldo.
Napominje kako je ljekarnicima iznimno zahtjevno raditi u ovakvim vremenima.
- Pacijenti uvijek nekako okrivljuju nas te svoju frustraciju i ljutnju što nema njihova lijeka iskaljuju na nama. S druge strane, nama su jako limitirani mehanizmi kako možemo pomoći čovjeku u takvoj situaciji. Radimo na tome da se regulacija izdavanja terapije mijenja tako da se ljekarnicima omogući da na jednostavniji način pacijentima izdaju zamjensku terapiju, što je, otkad se Europa suočava s nestašicom lijekova, već davno napravljeno. To bi za pacijenta i ljekarnika bilo najbolje. Mi možemo izdati zamjenski lijek samo ako je nestašica objavljena na HALMED-u. Te objave ponekad često kasne i nisu pravovremene - napominje predsjednica Hrvatske ljekarničke komore.
Soldo u sljedećim mjesecima ne očekuje posebne poremećaje na tržištu.
- Ne vjerujemo da će biti bitno drugačije jer jednostavno tijekom COVID-a i tog intenzivnog ekonomskog i političkog previranja tijekom ukrajinske krize nije se bitno mijenjala situacija s nestašicama - zaključila je Soldo.
Podsjetimo, prošle godine pacijenti su se suočili s nestašicom jednog od najčešće korištenog antibiotika. Zbog problema u proizvodnji u ljekarnama nije bilo Klavocina, koji se često propisuje za bakterijske upale kod djece i odraslih. Koristi se za liječenje infekcija srednjeg uha i sinusa, dišnih i mokraćnih puteva, kože i mekih tkiva te kostiju i zglobova. Kratkotrajne nestašice lijekova nisu samo problem Hrvatske, nego i Europe. Do povremenih nestašica može doći zbog zastoja u lancima opskrbe lijekovima, kašnjenja u proizvodnji, povećane potražnje i dr. Ako potrebni lijek nije dostupan na našem tržištu i nema odgovarajuće zamjene, poduzimaju se dodatne mjere kojima se lijek nabavlja za potrebe pacijenta, kao što su nabava lijeka postupkom izvanrednog unosa ili uvoza lijekova odobrenih u drugim državama.