Odavanjem počasti poginulim braniteljima te obilježavanjem obljetnice oslobođenja grada i predajom 21. korpusa vojske samoproglašene RSK Glina je u četvrtak proslavila Dan grada
U Glini obljetnica oslobođenja grada: Uz spomenik Suzu odali počast poginulim braniteljima
Kako je rečeno na svečanosti u gradskom središtu, Domovinski rat počeo je u Glini 26. lipnja 1991. napadom srpske paravojske na policijsku postaju, kada je poginuo Tomislav Rom, prva žrtva rata, a simbolično je završio predajom 21. kordunskog korpusa agresorske vojske 8. kolovoza 1995.
U Domovinskom ratu poginulo je 396 hrvatskih branitelja s glinskog područja, a počast im je odana polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća uz spomenik Suzu.
Zajednički su vijenac položili izaslanici Hrvatskoga sabora Ivan Celjak i Vlade Ivo Žinić te pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Vinko Tandara. Vijence su također položili u ime Ministarstva obrane i Hrvatske vojske brigadir Predrag Krapljan, izaslanstva grada Gline i općine Topuskog te mnogih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Vjerski obred u spomen na poginule predvodio je glinski svećenik Ivica Mađer, a za poginule branitelje pravoslavne vjere arhiepiskop Hrvatske pravoslavne crkve Aleksandar Ivanov.
Svečanost je nastavljena kod spomen-obilježja u obližnjemu Gornjem Viduševcu, gdje je 8. kolovoza 1995. pred hrvatskim generalom Petrom Stipetićem zapovjednik 21. korpusa pukovnik Čedo Bulat potpisao predaju tog korpusa u kojem je bilo oko 5000 vojnika, 13 tenkova, 15 teških topova i drugog oružja. Pukovnik Bulat je tada pristupio strojevim korakom i predao prijavak generalu Petru Stipetiću, vojnički čestitajući Hrvatskoj vojsci na pobjedi. Tim je činom, simbolički, vojno završio Domovinski rat.
U ocjeni da je vojno-redarstvena operacija "Oluja" bila zakonita, politički opravdana, moralno ispravna, čista i vrhunski izvedena bili su jedinstveni svi govornici na svečanosti - Ivan Celjak, Ivo Žinić, Predrag Krapljan, glinski gradonačelnik Stjepan Kostanjević i predsjednik koordinacije udruga veterana hrvatskih braniteljskih postrojba Krešimir Maretić.
Oni su se prisjetili i povijesnog doprinosa "Oluji" braniteljskih postrojba s područja Sisačko-moslavačke županije, 20. domobranske pukovnije iz Gline, 12. domobranske pukovnije iz Petrinje, 17. domobranske pukovnije iz Sunje, 120. brigade iz Siska, 57. brigade "Marijan Celjak" te mnogin zagrebačkih, policijskih i drugih postrojba.
U povodu Dana grada, za poginule branitelje u župnoj crkvi sv. Ivana Nepomuka u Glini služena je misa zadušnica te je održana svečana sjednica Gradskog vijeća. Sudionici svečanosti posjetili su Spomen-sobu glinskih logoraša te razgledali izložbu fotografija iz Domovinskog rata u Hrvatskome domu u Glini.