Homoseksualnost je dekriminalizirana 1991. kada se Estonija odvojila od sovjetske vlasti. Međutim, diskriminacija i nasilje i dalje postoje. Gay pastor izboden je nožem u baru u Tallinnu tijekom proslave Pridea u lipnju
U Estoniji se istospolni parovi od Nove godine mogu vjenčati: 'Konačno smo jednaki'
Istospolni parovi u Estoniji se od Nove godine mogu vjenčati i tako je ta država postala prva bivša zemlja pod sovjetskom vlašću koja je legalizirala homoseksualne.
Estonski parlament je u lipnju izglasao jednakost brakova. Većina od 55 zastupnika glasovala je za izmjene Obiteljskog zakona, dok su protiv zakona bila 34 zastupnika u Saboru od 101 mjesta.
- To je važan trenutak koji pokazuje da je Estonija dio sjeverne Europe - rekao je Keio Soomelt, voditelj projekta Baltic Pride festivala.
- Za LGBT+ zajednicu, to je vrlo važna poruka vlade koja kaže da smo konačno jednaki kao i drugi parovi; da smo vrijedni i da imamo pravo na iste usluge i iste mogućnosti - rekao je Soomelt, koji će svoje građansko partnerstvo od osam godina zamijeniti brakom sa suprugom 2024. godine.
Zakon je stupio na snagu u ponedjeljak, a istospolni parovi mogu prijaviti svoje vjenčanje online od Nove godine. Prve prijave bit će obrađene i certificirane do 2. veljače, a obrada prijava obično traje od jednog do šest mjeseci.
Percepcija istospolnih brakova promijenila se posljednjih godina u uglavnom nereligioznoj zemlji od 1,3 milijuna stanovnika.
U anketi koju je ove godine proveo Estonski centar za ljudska prava, 53% Estonaca podržava istospolne brakova, dok je prije deset godina iznosio samo 34%.
Primjer napretka je i korporativno sponzorstvo ovogodišnjeg Baltic Pridea. Festival su otvoreno financijski podržali najveća estonska telekomunikacijska tvrtka Telia i 16 drugih tvrtki, piše The Guardian.
Manje prava u drugim baltičkim državama
Homoseksualnost je dekriminalizirana 1991. kada se Estonija odvojila od sovjetske vlasti. Međutim, diskriminacija i nasilje i dalje postoje. Gay pastor izboden je nožem u baru u Tallinnu tijekom proslave Pridea u lipnju, dok se LGBTQ+ vojni obveznici navodno suočavaju s dodatnim provjerama.
Homoseksualnim brakovima protivi se većina ruskog govornog stanovništva Estonije, koja čini oko četvrtinu zemlje.
U drugim baltičkim zemljama istospolni parovi imaju manje prava. Latvijski parlament usvojio je u studenom zakon kojim se dopuštaju istospolna partnerstva, ali Edgars Rinkēvičs, prvi otvoreno homoseksualni predsjednik zemlje, zamrznuo je zakon kao odgovor na prosvjede oporbenih stranaka i zatražio od njih da prikupe najmanje 154.241 potpisa ako žele pokrenuti nacionalni referendum. Ako peticija ne prikupi dovoljno potpisa, građanski sindikati će postati zakon do srpnja 2024.
Litva tek treba legalizirati građanske zajednice ili brak za istospolne parove.