Na Alijin 100. rođendan u rudniku u Brezi su organizirali natjecanje u brzom utovaru ugljena. Pobijedio je Semir Mehić koji je za nagradu dobio sav ugljen koji je utovario
U čast Alije Sirotanovića: Tonu ugljena je utovario za 4 minute
Drugovi, treba samo raditi. Ovu rečenicu nije izgovorio netko od brojnih hrvatskih političara koji nemaju dana radnog staža, nego Alija Sirotanović, koji se rodio 14. kolovoza 1914. u Orahovu, odrastao u Trtorićima, a cijeli je radni vijek proveo kopajući mrki ugljen u bosanskom rudniku Breza.
U tome malenom rudarskom gradiću pokraj Sarajeva Alija Sirotanović 1949. lopatom je pobijedio Staljina. Naime, te 1949., 24. srpnja, Alija je sa svojim kamaradima iskopao 152 tone mrkog ugljena. Time je oborio rekord ruskog rudara Alekseja Stahanova. No to nije bilo puko kopanje ugljena, nego je to bila simbolička pobjeda Tita nad Staljinom.
Alija je postao heroj rada, a Tito je bio oduševljen. Legenda govori da je Tito osobno primio Sirotanovića i pitao ga što mu treba. Mogao je birati što je htio jer bi mu Tito na toj marketinškoj pobjedi nad Staljinom dao sve. On je, što je današnjem državnom trudbeniku nepojmljivo, skromno rekao: Hoću Fiću i veću “omladinku” (lopatu). Fiću je tražio kako bi lakše dolazio na posao u Brezu iz rodnih Trtorića. Dobio je što je tražio.
Samo naprijed, još je jedna njegova uzrečica koju se danas ne usudi reći nitko iz vlasti jer u kakvom smo gospodarskom glibu, ne može se ni mrdnuti.
Alija je umro 1990.
Semir je danas bio najbrži
Na njegov 100. rođendan u rudniku Breza organizirano je natjecanje u brzom utovaru ugljena.
Najbrži je bio Semir Mehić (28) koji je za četiri minute i 20 sekundi lopatom "omladinkom" utovario čitavu tonu ugljena. U natjecanju je sudjelovalo tek šest rudara, a jedan je odustao prije kraja.
Kao pobjednik Mehić je osvojio tonu ugljena koju je utovario. U duhu svoje filozofije rekao bi Alija: Koju p...u materinu trebaš više.
Arif je, a ne Alija bio na novčanici
Mnogi su mislili da je Alija Sirotanović na "hiljadarki", koja je nakon denominacije 1965. postala novčanica od 10 dinara. To je bio radnik Željezare Zenica Arif Heralić. Alija se na 20.000 dinara pojavio tek krajem ‘80-ih.