U posljednja 24 sata zabilježeno je 457 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2438. Preminula su tri pacijenta
Klinika za infektivne bolesti je puna, zaraženi idu u Dubravu
Broj zaraženih koronavirusom u Francuskoj u zadnja 24 sata skočio je u petak za preko 20.000, prvi puta od početka epidemije, pokazali su podaci ministarstva zdravstva.
Ministarstvo je objavilo da je zabilježilo 20.330 novozaraženih, a ukupno od početka epidemije njih 691.977.
U protekla dva dana u Francuskoj je preko 18.000 novozaraženih koronavirusom.
Broj umrlih povećao se za 109 na 32.630, najviše ovog tjedna, ali ispod brojeva od 150 preminulih koji su bilježeni ranije ovog mjeseca.
Svjetska zdravstvena organizacija javila je kako je oboren rekord za najviše novozaraženih korona virusom u jednom danu.
Ta brojka prešla je 350 tisuća, a brojne države danas su obarale rekorde ili barem postizale neke od najvećih brojki zaraženih. Hrvatska je imala preko 400 slučajeva.
U Klinici za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' mjesta više nema, pa svi novozaraženi korona virusom dolaze u KB Dubrava, javlja HRT.
Na odjelu za Covid-19 u Dubravi su 62 pacijenta, od toga šest na respiratoru
Ukupni kapaciteti ovog trenutka u Dubravi su 80 postelja, međutim naravno mogućnost smještaja u drugim kapacitetima je moguć, a imamo i šatorsko naselje, rekao je za HRT-ov Dnevnik prof. dr. sc. Ivica Lukšić, koordinator bolničkog liječenja za oboljele od Covida-19 u KB-u Dubrava.
Budući da broj novozaraženih raste, nameće se pitanje hoće li za nekolikog dana trebati primiti pacijente i u šatore.
- Ja se nadam da još neće biti potrebno smještati bolesnike u šatore, jer tu je i dinamika prijema i otpusta bolesnika. U ovom trenutku tu među 62 bolesnika leže srednje teški i teški bolesnici - kazao je prof. dr. sc. Lukšić.
Dodao je i kako će jedan dio tih bolesnika sigurno biti i otpušten. Najmlađi bolesnik ovdje je, kazao je, 20 godina star, a nadalje su stariji bolesnici.
- Njihovo stanje je u principu srednje teško, to su svi bolesnici sa simptomima koji zahtijevaju bolničko liječenje. To je ono što razlikuje sadašnju situaciju od početka kada smo u bolnice primali i one bolesnike koji su bili asimptomatski - rekao je Lukšić.
Na pitanje smatra li da će se uskoro morati dizati neki novi šatori, a onda i aktivirati Hrvatska vojska, dr. Lukšić je odgovorio kako vjeruje da neće biti potrebe za tim.
- Ja mislim da ćemo mi to izbjeći, jer do sada smo pokazali svi zajedno kao društvo, kao zemlja, jedan visok stupanj odgovornosti. I mislim da ako se svi zajedno budemo držali toga kao što smo na početku ove pandemije bili zajedno i složni - mislim da imamo šansu sve skupa prebroditi u nekakvim optimalnim uvjetima za stanje epidemije - zaključio je prof. dr. sc. Lukšić.
Portugal i Nizozemska bilježe rekorde
Portugal i Nizozemska bilježe u petak rekordne brojeve novozaraženih koronavirusom, a portugalski predsjednik pozvao je građane da "dobro razmisle" o velikim obiteljskim okupljanjima za Božić.
Portugal je u petak prijavio najveći broj novozaraženih koronavirusom u jednom danu u zadnjih šest mjeseci, od kojih su se dvije trećine zarazile na obiteljskim skupovima.
Službeni podaci objavljeni u petak pokazuju da je ta zemlje od 10 milijuna stanovnika imala u 24 sata 1394 potvrđena slučaja zaraze koronavirusom, što je najviše od 10. travnja kada ih je bilo 1.516.
Tako Portugal ima ukupno 83.928 potvrđenih slučajeva i 936 hospitaliziranih osoba, među kojima je 125 na intenzivnoj skrbi. Uz 12 umrlih u petak, pandemija je dosad pokosila 2062 ljudi.
"Obiteljska druženja poput vjenčanja i krštenja odgovorna su za 67 posto slučajeva zaraze prijavljenih u Portugalu ovih dana", rekla je pred novinarima ravnateljica zavoda za javno zdravstvo Graca Freitas.
U takvim okolnostima portugalski predsjednik Marcelo Rebelo de Sousa rekao je da treba "dobro razmisliti o Božiću u obitelji", pozivajući sugrađane da u toj prigodi ne organiziraju veća okupljanja.
Portugalska vlada je u četvrtak rekla da će idućeg tjedna razmisliti o tome jesu li potrebne nove mjere kako bi se zaustavilo ponovno širenje epidemije.
Nizozemska je prijavila gotovo 6000 novozaraženih u jednom danu, objavio je u petak Državni institut za javno zdravstvo i okoliš (RIVM).
U proteklih sedam dana prijavljeno je oko 34.000 novozaraženih, uz nagli porast broja pacijenata kojima je potrebno bolničko liječenje i intenzivna njega.
Premijer Mark Rutte veoma je zabrinut zbog tih brojeva: "Među trima najteže pogođenim zemljama u Europi smo, gori smo i od Amerike". Ne iznoseći konkretan plan, rekao je da ne isključuje drastične mjere ako se stanje ne popravi u iduća 72 sata.
Rotterdam, Den Haag, Utrecht i Amsterdam imaju posebno visoku stopu širenja zaraze, pokazuju izvješća.
Od izbijanja krize u ožujku u Nizozemskoj je od koronavirusa umrlo 6500 ljudi.
WHO poziva vlade na odlučne akcije
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je u petak europske vlade da poduzmu odlučne akcije kako bi se smanjio prijenos koronavirusa, primjerice da zabrane veća okupljanja.
Europa je u četvrtak prvi puta imala preko 100.000 novozaraženih. "Nema novih odgovora, znamo šta trebamo raditi", rekao je na brifingu u Ženevi direktor WHO-ovog programa za izvanredna stanja Mike Ryan. Ključna je socijalna distanca, nošenje maski i dobro prozračivanje, dodao je.
"Zaista je tužno vidjeti da su mnoge zemlje u Europi suočene s rapidnim rastom broja zaraženih, a vlade moraju poduzeti odlučne akcije kako bi pokušale zaustaviti prijenos".
Moramo biti iznimno oprezni s većim okupljanjima, ističe Ryan i ponavlja da je nužno zaštititi stariju populaciju i osjetljive skupine.
WHO je u petak zabilježio najveći dnevni porast slučajeva koronavirusa globalno, 350.766 u 24 sata.
Više od 36,58 milijuna slučajeva zabilježeno je od početka pandemije širom svijeta, a više od milijun ljudi je umrlo.
Janša: Svi moraju poštovati mjere da zaustavimo epidemiju
Slovenski premijer Janez Janša izjavio je u petak da bi svi morali poštivati donesene epidemiološke mjere da bi se ovladalo širenjem zaraze koronavirusa, a da to ne čini oko pet posto građana.
"Virus smo sposobni zaustaviti i to smo dokazali u proljeće u prvom valu epidemije. No, pitanje je koju ćemo cijenu platiti za to, a to nije ovisno o vladi koja je donijela dovoljne mjere, nego o tome hoćemo li mjere i poštovati", kazao je Janša nakon sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost, te dodao da oko pet posto građana ne poštuje propisane mjere i odluke koje je vlada donijela u skladu s medicinskom strukom.
Janša je kazao da vlada raspolaže s više varijanti mjera za zaustavljanje daljnjeg širenja virusa, te da su one "primjerene i uravnotežene", ali da je bitno da nitko svojim ponašanjem ne ugrožava ili omalovažava mjere koje poštuje velika većina građana.
Slovenija je u zadnja 24 sata zabilježila 363 nova slučaja zaraze koronavirusom, te je drugi dan za redom broj novozaraženih iznad tristo. Umrlo je još četvoro oboljelih, pa se Slovenija unatoč novim restriktivnim mjerama vlade približila kriterijima za ulazak u "crvenu" zonu rizika.
Današnja sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost održana je u proširenom sastavu, uz prisutnost političkih čelnika oporbe.
Kako je prije početka sjednice kazao bivši premijer Marjan Šarec, Janšina je vlada izgubila kontrolu nad epidemijom, a sazivanjem vijeća za sigurnost pokušava "podijeliti odgovornost" s ostalima iako bez opravdanja.