"Znam da je veoma odlučan u vezi s granicom", dodao je Trump. "I mnoge druge zemlje bi ga trebale slijediti", ocijenio je čelnik Bijele kuće, nerijetko kritičan prema Europskoj uniji
Trump primio premijera Italije: 'Taj čovjek radi odličan posao'
Donald Trump je u ponedjeljak u Bijeloj kući primio predsjednika talijanske vlade Giuseppea Contea, populističkog europskog čelnika s kojim dijeli neka stajališta, napose u vezi s imigracijom i s trgovinom.
"Taj čovjek radi sjajan posao", rekao je u Ovalnom uredu američki predsjednik, pohvalivši Conteovu migracijsku politiku.
"Znam da je veoma odlučan u vezi s granicom", dodao je Trump. "I mnoge druge zemlje bi ga trebale slijediti", ocijenio je čelnik Bijele kuće, nerijetko kritičan prema Europskoj uniji, uoči susreta s Conteom u četiri oka. Nakon susreta Trumpa i Contea će se sastati izaslanstva dviju zemalja u proširenom sastavu.
"Italija je važan saveznik u NATO-u, istaknut partner u Afganistanu i u Iraku i ključan za uspostavu stabilnosti na Sredozemlju", istaknula je Bijela kuća krajem lipnja u najavi Conteovog posjeta. To je prvi posjet novog talijanskog premijera za kojeg je Trump već na sastanku G7 početkom lipnja u Kanadi rekao da je "super".
"Veoma je odlučan u vezi s imigracijom, kao i ja", rekao je tada republikanski milijarder koji želi podići zid na granici s Meksikom kako bi zaustavio ilegalno useljavanje i koji nije prezao odvojiti djecu od roditelja uhićenih zbog ilegalnog prelaska granice.
Talijanski tisak piše da posjet Washingtonu trebao omogućiti Conteu, profesoru prava bez političkog iskustva, da izgradi međunarodni ugled jer je u domovini u sjeni dvojice neugodnih potpredsjednika vlade koji su ga izabrali na premijersku dužnost, Luigija Di Maija, čelnika antisistemskog Pokreta 5 zvjezdica i Mattea Salvinija, čelnika Lige, stranke krajnje desnice.
Trump i Conte se također zauzimaju i za bolje veze s Rusijom.
Trump je u Kanadi pozvao G7 da ponovo primi Rusiju koja je izbačena 2014. nakon aneksije Krima.
Conte se tada "suglasio" s američkim predsjednikom, distancirajući se od europskih kolega.
Što se tiče trgovine, obojica dijele skepticizam prema slobodnoj trgovini: Trump je kritizirao međunarodne ugovore poput NAFTA-e (s Kanadom i s Meksikom) i transpacifički ugovor o slobodnoj trgovini (TPP) a Conteova vlada ne želi ratificirati ugovor o slobodnoj trgovini između EU-a i Kanade (CETA).
Na dnevnom redu razgovora su i sudjelovanje Italije u NATO-ovim operacijama u Afganistanu, Iraku i Siriji i talijanski diplomatski napori za pomoć procesu pomirbe i stabilizacije u Libiji, glavne polazne točke afričkih migranata prema Europi.
"Organizirat ću konferenciju o Libiji", najavio je Conte napomenuvši da je Trump prihvatio inicijativu. "Željeli bi riješiti i raspraviti sva pitanja u vezi s Libijcima uključujući sve protagoniste sa cijelog Sredozemlja", rekao je.
Italija se nadmeće sa susjednom Francuskom u traženju najboljeg rješenja za Libiju, a Conte je želio dobiti Trumpovu podršku za konferenciju u talijanskoj organizaciji.
On vjeruje da će konferencija u Rimu uz podršku SAD-a pomoći da Italija postane glavni posrednik i sugovornik libijskih zaraćenih frakcija, a nakon sastanka u BIjleoj kući je rekao da se Trump s time složio.
Trump i Conte su se, kako izvješćuje agencija ANSA, složili i glede važnosti izgradnje Transjadranskog plinovoda (TAP). "Italija je savršeno svjesna strateške važnosti TAP-a, no postoje zabrinutosti u lokalnim zajednicama oko gradnje plinovoda i namjeravam na njih odgovoriti", rekao je Conte na konferenciji za medije s Trumpom.
Donald Trump je podržao izgradnju plinovoda izrazivši "nadu da će ga premijer uspjeti napraviti i dovršiti".