Bolest se može i zakomplicirati ukoliko bakterija prodre u krv pa je moguć i fatalan ishod, što je rijetkost, kaže Zlatko Trobonjača. Dodaje da nema razloga za brigu ako je u pitanju jedan slučaj
Trobonjača o tifusu u Zagrebu: Mora se liječiti u bolnici, opasno je ako bakterija prodre u krv
Kod jednog pacijenta na Klinici za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević potvrđen je trbušni tifus i to kod čovjeka koji se najvjerojatnije zarazio u inozemstvu, kažu u klinici. Dodaju da ovakve povremene importacije bolesti nisu neuobičajeni, a onima koji idu u zemlje gdje ima endemske pojave bolesti preporuča se cijepljenje.
O tome kakva je to bolest razgovarali smo s imunologom Zlatkom Trobonjačom.
- Ako je u pitanju jedan slučaj, nema razloga za zabrinutost, nije epidemija u pitanju. Uzročnik je bakterija Salmonella typhi, a bolest se manifestira bolovima u trbuhu, kao i crvenkasto-ružičastim osipom po tijelu, glavoboljom, povišenom temperaturom. Bolest se može i zakomplicirati ukoliko bakterija prodre u krv pa je moguć i fatalan ishod, što je rijetkost - pojašnjava imunolog prof.dr. Zlatko Trobonjača.
Bakterija se nalazi u stolici zaražene osobe, i prenosi se dalje ako je higijena loša, iz crijeva u usta.
Tifus se mora liječiti u bolnici
- Bolest je to koju se mora liječiti u bolnici jer uzrokuje upale u crijevima. Kod jednog dijela inficiranih, malog dijela, bakterija se može i sakriti u crijevima, i oni dugo mogu biti kliconoše, širiti bakteriju, napominje imunolog.
Kako se navodi i u stručnoj literaturi, bakterija se može prenijeti preko prljavih ruku, nakon stolice ili mokrenja, dok ju mogu prenijeti i muhe, izravno sa fecesa na hranu. Oko tri posto zaraženih, koji nisu liječeni, bakteriju u stolici mogu izbacivati i duže od jedne godine, bez da sami imaju simptome bolesti.
Simptomi najčešće počinju tjedan do dva nakon zaražavanja, a antibioticima se izliječi gotovo sto posto slučajeva trbušnog tifusa. Oporavak, međutim, može trajati i više mjeseci