Sindikalisti kažu kako je žalosno da ih nitko nije niti zvao na razgovor. S druge strane Ministarstvo zdravstva tvrdi da je nezadovoljnih manje nego što se predstavlja
Treći dan štrajka, primaju samo hitne pacijente: 'Nitko ne zove na razgovor, nećemo odustati'
Štrajk u zdravstvu nastavio se i ove srijede što je treći dan da članovi sindikata Zajedno izražavaju svoje duboko nezadovoljstvo. Njihovi članovi, radiolozi, laboranti, djelatnici saniteta, farmaceutski tehničari i medicinske sestre, i dalje obavljaju samo hitne slučajeve u 60-ak bolnica, poliklinika, domova zdravlja i drugih ustanova diljem zemlje.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Dijagnostika i kontrola obustavljeni su.
Traže izmjene uredbe o koeficijentima, povećanje osnovice plaće za najmanje 20 posto te naknadu za topli obrok.
Napomenuli su da ih nitko iz Ministarstva zdravstva nije pozvao na razgovor te da nastavljaju sa štrajkom do ispunjenja zahtjeva. Ministarstvo ističe da su dostupni za dijalog, ali i da je nezadovoljnih štrajkaša manje nego što sindikat tvrdi.
Iz Sindikata su poručili da štrajk nastavljaju sve dok se ne utvrdi datum kad će ispuniti zahtjeve.
"Ne mora to biti odmah, ali tražimo konkretan datum. Dok to ne dobijemo, ne odustajemo", rekao je u srijedu Hini predsjednik sindikata Krunoslav Kušec.
Sindikat traži povećanje osnovice svojih članova za 20 posto, izmjenu koeficijenata i da im se vrati naknada za topli obrok.
Ministar rada Marin Piletić jučer je rekao da će njihove zahtjeve razmotriti Povjerenstvo za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnim i javnim službama, koje će iduću sjednicu imati za dva tjedna.
No, Kušec odgovara da je "to povjerenstvo već zasjedalo na proljeće, ali ništa nije napravilo".
"Zasjedanje povjerenstva nije kraj priče, ono ne odlučuje već se mora formirati radna skupina koja će razmotriti koeficijente, to može potrajati mjesecima i godinama, upravo do sljedećih parlamentarnih izbora", komentirao je predsjednik sindikata poruke iz vlade te poručio da članovi sindikata nemaju vremena toliko čekati.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Istaknuo je da od danas svi zavodi za hitnu medicinu, uključujući sanitet, rade apsolutno po svim propisima. To znači da vozači neće prevoziti pacijente ako vozilo nema zimske gume i nije adekvatno opremljeno, a uglavnom su vozila takva, kaže.
Ministarstvo zdravstva jučer je izvijestilo da u 15 akutnih bolnica nema štrajka zdravstvenih djelatnika, dok se u 9 bolnica smanjuje broj djelatnika u štrajku.
Kušec je to demantirao uz obrazloženje da Ministarstvo vodi pogrešnu evidenciju, odnosno da ne računa u štrajkaše one radnike koji odrađuju hitne slučajeve.
U Sindikatu tvrde da imaju 4000 članova i da su svi u štrajku, te da je među njima i 1500 medicinskih sestara.
Po podacima Sindikata Zajedno, broj neodrađenih pretraga zbog štrajka prešao je 1000.
Kušec tvrdi i da im pacijenti daju podršku na način da ne dolaze na zakazane pretrage te da i dalje traju veliki pritisci iz bolničkih uprava jer se proglašavaju hitnima pretrage koje to nisu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...