Hrvatska danas nema ljude koji su spremni vući nepopularne, ali prema državi odgovorne poteze. Nemamo pravo na eksperimente, naglasio je Anto Đapić
'Treba vratiti polupredsjednički sustav, krize bi se rješavale'
Ovu agoniju treba prekinuti! Mi preferiramo izbore, što je moguće prije, ali na ovakav način, bez ideološke i svjetonazorske tvrđave u Vladi i Hrvatskom saboru, nije moguće provesti reforme, rekao je Anto Đapić, predsjednik Demokratskog saveza nacionalne obnove (DESNO) na programskoj konvenciji svoje stranke u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.
Prema Đapićevim riječima, u Hrvatskoj je na djelu "vrhunac teatra apsurda", "tragikomična situacija u kojoj manjinski partner u vlasti traži rušenje predsjednika većinske stranke".
Mi nemamo pravo na takve eksperimente, rekao je Đapić tvrdeći da su uzrok dovođenju Hrvatske u pogibeljno stanje "nedostatak liderstva", nikad zaživljena parlamentarna demokracija i potrošenost političkog modela.
Đapić je naglasio neophodnost uvođenja polupredsjedničkog sustava, "jer bi u ovakvim situacijama u kojima se Hrvatska sada nalazi predsjednik imao ovlasti rješavati krize, kao što je bilo u doba Franje Tuđmana".
Politička trgovina u ovih 15 godina dovela je do deficita političkih vođa. Hrvatska danas nema ljude koji su spremni vući nepopularne, ali prema državi odgovorne poteze, naglasio je Đapić, a poteze Mosta je nazvao "nezrelošću, diletantizmom i eksperimentiranju na političkoj sceni".
Za Antu Đapića, međutim, ponašanje Mosta nije nikakvo iznenađenje u situaciji u kojoj ni "predsjednik Vlade nije prošao sigurnosnu provjeru, pa nije čudno da onda on trči ravnatelju SOA-e na sastanak umjesto da SOA dođe njemu na noge".
Traži referendum o ulasku Srbije u EU
U Deklaraciji o temeljnim načelima obnove hrvatskog društva, koju su jednoglasno prihvatili svi okupljeni na konvenciji stranke, poziva se "na prekid diskriminirajuće politike prema više od 20.000 pravoslavnih vjernika i dopusti registracija Hrvatske pravoslavne crkve" te "potpuno suprotstavljanje ulasku Srbije u Europsku Uniju, odnosno da preduvjet ulasku Srbije u EU mora biti visoki stupanj kooperativnost Beograda, a to sadrži priznanje, pokajanje i plaćanje ratnih reparacija i odšteta te dostavu svih informacija vezanih za popis nestalih osoba u Domovinskom ratu, kao i svih zemljovida na kojima su označeni svi položaji mina u Hrvatskoj".
Posebno naglašavamo da nijedna hrvatska Vlada, kao ni najviši hrvatski dužnosnici, nemaju pravo dati pristanak ulasku Srbije u EU bez referenduma hrvatskog naroda o tom pitanju i davanje takve suglasnosti bez referenduma smatrat ćemo aktom nacionalne veleizdaje, navodi se u deklaraciji stranke DESNO.
Deklaracijom se također zatražilo hitno puštanje na slobodu svih hrvatskih branitelja, obavezno služenje vojnog roka, uvođenje polupredsjedničkog sustava, provođenje lustracije, osnivanja ministarstva za iseljeništvo, uvođenje dopisnog glasovanja, ukidanje "neprirodne nadzastupljenosti nacionalnih manjina" u Hrvatskom saboru po uvjetima posebnog zakona "čime su se oni prometnuli u ključni čimbenik odlučivanja u parlamentu, što ne odgovara ni njihovoj činjeničnoj brojnosti niti pridonosi uravnoteženosti na državnoj razini"...