Rečeno mi je da drugu dozu neću ni trebati, ovo je već nevjerojatna količina antitijela, rekao nam je pulmolog Saša Srića, koji je imao velik rast antitijela nakon prve doze, o čemu smo razgovarali i sa stručnjacima
'Imam nevjerojatnu količinu antitijela, rekli su mi da neću ni trebati drugu dozu cjepiva'
Poznati hrvatski pulmolog dr. Saša Srića koronu je, s blažim simptomima, prebolio u listopadu prošle godine. Kako nam kaže, kad je nakon preboljenja izmjerio količinu antitijela, bilo ih je u stotinama. Nedavno je primio i prvu dozu cjepiva i antitijela su porasla na gotovo 45 tisuća.
- Rečeno mi je da drugu dozu neću ni trebati, ovo je već nevjerojatna količina antitijela. Štoviše, s drugom bih dozom mogao imati i jače nuspojave - pojašnjava nam liječnik. Pitali smo imunologe i virusologe je li onima koji su koronu preboljeli druga doza potrebna i postoji li od nje čak i opasnost. Serološkim testom prije cijepljenja može se pokazati količina antitijela (titar) na koronu.
- Moguće da bi mu mogla štetiti druga doza jer bi se mogao razviti neki oblik bolesti imunih kompleksa. Prekomjerno izlaganje antigenima bi škodilo. U slučaju njihova prevelikog priljeva stvorene rešetke protutijela i antigena mogle bi se u obliku imunih kompleksa taložiti na stijenke krvnih žila i dovesti do njihove upale, što nazivamo vaskulitisom. Nema smisla prekomjerno opterećivati imunosni sustav koji je već pravilno odreagirao - kaže imunolog prof. dr. Zlatko Trobonjača. Znači li to da, kad cjepiva ionako nedostaje, druga doza u ovakvim slučajevima biva bačena, a potencijalno može biti i opasna?
Virusni imunolog Luka Čičin-Šain iz Centra za infektološka istraživanja Helmholtz kaže da je titar od 1:1000 nakon COVID-a iznimno visok, a titar od 1:45.000 oko deset puta viši od najvišega po infekciji.
- Vjerojatno je u ovom slučaju već i prirodna imunost davala dovoljnu zaštitu, ali po prvoj dozi je to doista dovoljno. Međutim, ovo nije pravilo po preboljelom, nego iznimka. Mnogo ljudi s blažim oblikom bolesti imaju titar u stotinama, a ne u tisućama. Konačno, treba naglasiti, visoki titar antitijela štiti i protiv novih varijanti, poput južnoafričke. Stoga je barem jedna doza cjepiva i kod osoba koje su preboljele COVID sasvim razumna ideja kako bi se titar protutijela digao. Testiranje titra u tim pojedincima bi doista pomoglo da se prepozna one koji su već po prvoj dozi dobili visok titar i kojima je druga doza nepotrebna - kaže dr. Čičin-Šain.
Serološki testovi, međutim, koštaju i država zasad ne namjerava financirati ih preboljelima niti se još ide u pravcu samo jedne doze za takve slučajeve.