Mrežama se širi podatak da je vlasnik kafića nekoć, navodno, bio šef zloglasne skupine Wagner, Jevgenij Prigožin. Tatarsky, pravog imena Maksim Fomin, podržavao je Putina i rat u Ukrajini
Tko je bloger koji je poginuo u ekploziji kafića? Hvalio Putina, a poticao je i zločine u Ukrajini
Oko 18.13 sati po lokalnom vremenu, u kafiću Street Food Bar u Sankt Peterburgu odjeknula je eksplozija. Ozlijeđeno je 16 ljudi, a poginuo je ruski vojni bloger Vladlen Tatarsky, pravog imena Maxim Fomin.
Ruska novinska agencija Tass navodi kako je Fomin stekao veliku popularnost otkako je počeo rat u Ukrajini ili, kako ga oni nazivaju, ''specijalna vojna operacija''.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Svakodnevno je snimao video priloge pod nazivom “Večernji Vladlen” u kojime je analizirao tijek specijalne operacije i davao savjete mobiliziranima. Osim toga, podnio je izvješće i iz Kremlja, gdje je bio prisutan tijekom govora ruskog predsjednika Vladimira Putina u povodu uključivanja Donjecke, Luhanske, Hersonske te Zaporoške oblasti u teritorij Rusije - navodi ruska agencija Tass.
Fomin ima više od 560.000 pratitelja na Telegramu i bio je jedan od najpoznatijih vojnih blogera, dajući često kritičke komentare na račun ruskog rata u Ukrajini.
Do eksplozije je došlo u kafiću čiji je vlasnik, navodno, nekoć bio Jevgenij Prigožin, utemeljitelj privatne zloglasne vojske Wagner koja se za Rusiju bori u Ukrajini.
Prema podacima dostupnima na stranici Putinova lista, Fomin je rođen 25. travnja 1982. godine. Rodio se u gradu Makijivka u Donjeckoj regiji. Nakon što je završio školu 1999. godine, radio je u rudniku, zatim prodavao namještaj na lokalnoj tržnici pa otvorio nekoliko trgovina. Godine 2011., kao dio kriminalne skupine, upao je u jednu od lokalnih banaka, nakon čega je uhićen i osuđen na zatvorsku kaznu u kaznenoj koloniji u gradu Gorlovka.
Pokretanje videa...
Nakon što su u ljeto 2014. počeli nemiri u Gorlovki, pobjegao je iz kolonije i pridružio se ilegalnoj oružanoj formaciji "Pukovnija Vityaz" u sastavu "4. brigade" takozvane "Narodne milicije DNR". U travnju 2015. pridružio se "5. bojni "Vostok" unutarnjih trupa DNR", godinu dana kasnije prešao je u "izvidničku bojnu 2. armijskog korpusa LNR". Godine 2016. Maxim Fomin ponovno je završio u zatvoru, nakon što je proveo 4 mjeseca u koloniji takozvane "DNR", a kasnije je pušten. Od 2017. bio je u "izviđačkoj bojni 2. armijskog korpusa LNR", a zatim - u takozvanoj "bojni "Istok"".
Godine 2020. Fomin je dao ostavku u takozvanoj "narodnoj miliciji DNR" i preselio se u Moskvu, te započeo medijske aktivnosti.
S početkom sveobuhvatne invazije na Ukrajinu u veljači 2022., stvorio je vlastiti telegram kanal “Evening Vladlen”. U isto vrijeme ponovno se vratio u bataljun “Vostok” takozvane “DPR”, sudjelovao u invaziji na regiju Harkov i u razaranju Mariupolja.
Fomin je autor knjiga "Trčanje", "Rat" i "Meditacija". Ženio se dva puta, a iz prvog braka ima sina.
Fomin je izrazio podršku prema uništavanju infrastrukture Ukrajine, a jednom prilikom rekao je i kako je ''ponosan na masakr u Buči''.
Ukrajince je nazivao mentalno oboljelim Rusima, dok je događaje u Buči, gdje su ruski vojnici ubili na stotine civila, opisao kao pozitivnu stvar. Isticao je da ih se zbog takvih stvari svijet boji i da će ih svijetu 'dati još' ako bude potrebno.
- Sve ćemo poraziti, sve ćemo pobiti, sve ćemo opljačkati - obećavao je u jednom od svojih snimaka.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...