Bijela maska s osmjehom, crnim obrvama, brkovima i bradicom postala je simbol brojnih pokreta ovog desetljeća. Po njoj je poznat i hakerski kolektiv Anonymous, no, odakle je došla?
Tko je bio Guy Fawkes i kako je njegovo lice postalo simbol hakerske grupe Anonymous?
Dan Guya Fawkesa slavi se, uglavnom u Velikoj Britaniji, 5. studenog. To je obljetnica događaja iz 1605. godine kada je Guy Fawkes, član grupe Urota baruta, uhićen dok je čuvao eksploziv, odnosno više od 30 bačvi punih baruta, koji je trebao raznijeti Parlament i pobiti sve u njemu, uključujući i protestantskog kralja Jamesa I.
Kada se počeo slaviti ovaj praznik, građani Londona palili su lomače, a danas se slavi i vatrometom. O događaju postoji i dječja pjesmica:
Gunpowder, treason and plot.
I see no reason why gunpowder, treason
Should ever be forgot...
Povijest Guya Fawkesa i maski seže i više od stotinu godina nakon propalog plana Urote baruta. Kako piše Exabeam, zabilježeno je da su djeca u 18. stoljeću navodno nosila papirnate maske s njegovim licem i prosili.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
No, u mainstream kulturu maska je došla 1980-ih godina, zahvaljujući Alanu Mooreu i Davidu Lloydu koji su stvorili grafički roman "V for Vendetta", odnosno "O za osvetu". Glavni protagonist je V, anarhist i revolucionar koji nosi upravo masku Guya Fawkesa i pokušava se boriti protiv režima. Radnja je smještena u distopijski svijet, a na vlasti u Velikoj Britaniji je profašistička stranka. Istoimena ekranizacija je ugledala svjetlo dana 2005. godine.
Ubrzo nakon što je film izašao, slika Guya Fawkesa pojavila se na 4Chanu, online anonimnom forumu koji je baziran na slikama. No, međunarodnu pažnju je maska Guya Fawkesa dobila tek kada se pojavila u rujnu 2011. godine kao dio prosvjeda "Occupy Wall Street". The Huffington Post tada je proglasio masku i službenim simbolom tog pokreta, a mjesec dana kasnije ju je na svom licu nosio i Julian Assange dok je predvodio prosvjed "Occupy London Stock Exchange".
No, odakle Anonymousi?
Njihovo podrijetlo navodno vuče sa samog 4Chana. Tijekom 2008. godine grupa je izašla na prosvjede protiv Scijentologije, a kako bi zaštitili vlastiti identitet, stavili su upravo maske Guya Fawkesa. Grupa je, koristeći svoje vještine u hakiranju, postala poznata po tome što je gasila brojne web stranice.
Ipak, pretpostavlja se da su na svojoj važnosti značajno izgubili kada su se nekoliko godina kasnije razišli. Prema jednom izvoru, navodno su izbori u SAD-u 2016. godine bili razlog razdora.
Anonymousi su ponovno dobili globalnu pozornost ubrzo nakon što je Rusija započela invaziju u Ukrajini 2022. godine. Tada su tvrdili kako su hakirali brojne ruske medijske korporacije, banke...