Učestale dojave o bombama u posljednjih mjesec dana u Srbiji, BiH i Hrvatskoj pokazale su se lažnima. Istražitelji su za prijetnje u Srbiji locirali IP adrese diljem Afrike, Azije, Europe...
Tko i odakle šalje lažne dojave o bombama? U Srbiji paniku sijali iz Poljske, Gambije, Irana
Nakon kaosa koje su u proteklih mjesec dana u Srbiji i BiH izazvale lažne dojave o bombama u školama i trgovačkim centrima, u nedjelju netko pokušava napraviti sličnu paniku i u Zagrebu.
Zagrebačka policija jutros je u pola sata dobila dojave da su u nekoliko trgovačkih centara postavljene eksplozivne naprave.
Ispostavilo se da su dojave bile lažne, ali na svaku od njih policija je dužna postupati s maksimalnim oprezom. I isprazniti trgovački centar ili školu, pirotehničari detaljno sve provjeriti i tek onda dopustiti da se svi vrate.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Tko uopće dojavljuje o bombama i zašto?
Policija u Srbiji je utvrdila da su dojave o bombama poslane iz Poljske, Gambije, Irana, Nigerije, Ukrajine, Slovenije i Rusije. Srbijanska premijerka Ana Brnabić ocijenila je da učestale dojave o podmetnutim bombama predstavljaju pritiske iz inozemstva na Srbiju jer nije uvela sankcije Rusiji nakon pokretanja invazije na Ukrajinu, kao što je to učinila većina zapadnih zemalja.
- Jedina smo zemlja u Europi koja nije uvela sankcije Rusiji i pritisci su nevjerojatni iz dana u dan. I ove dojave o bombama pritisci su iz inozemstva zbog neuvođenja sankcija Rusiji - rekla je Brnabić beogradskim medijima.
Prijetnja bombom prošli četvrtak je natjerala zaposlenike Kliničkog centra u Banjoj Luci na evakuaciju pacijenata koji su tamo na liječenju dok policijski istražitelji pokušavaju otkriti tko stoji iza sličnih prijetećih poruka koje stižu na adrese stotina škola ali i policijskih postaja u BiH.
Naime, bombaške prijetnje koje stižu s adresa elektroničke pošte u inozemstvu poslali su u više od 400 osnovnih i srednjih škola na teritoriju Republike Srpske.
Za sada nema nikakvih naznaka tko stoji iza takvih prijetnji no tužiteljstva i policija ih smatraju krajnje ozbiljnima i gotovo sve slučajeve istražuju kao kaznena djela terorizma.