Ministarstvo poljoprivrede i ja kao ministar nismo ovdje da bismo štitili dobit grupacije Viro već interese svih naših šećerana - rekao je u četvrtak Jakovina
Tihomir Jakovina o kvotama za šećer: Nije bilo pogodovanja
Ne, nije bilo pogodovanja nijednoj šećerani, ponovio je u četvrtak ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina. Još se jednom osvrnuo na odluku Upravnog suda u Osijeku koji je poništio rješenje Ministarstva o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer od tržišne 2013./2014. godine. Jakovina je rekao kako je ministarstvo štitilo interese svih proizvođača, a ne samo Viro tvornice šećera d.d.
- Ministarstvo poljoprivrede i ja kao ministar nismo ovdje da bismo štitili dobit grupacije Viro već interese svih naših šećerana - rekao je Jakovina te dodao da je rješenje o dodjeli kvota, kako izvoznih tako i proizvodnih, doneseno ispravno, pravično i u duhu zakonskih odredbi. Iako je rješenje poništeno, ministar je najavio kako će se pisati novo koje će biti isto ili vrlo slično onome koje je Upravni sud u Osijeku poništio.
Komentirao je i navode da je pod istragom Uskoka.
- Ne, nitko me nije kontaktirao - rekao je Jakovina te dodao da institucije pravne države imaju otvorena vrata u ministarstvu.
Ne brine se što se tiče istrage
- Imamo kompletnu dokumentaciju kojom ćemo podastrijeti sve odluke otkad ja i moj tim vodimo ovo ministarstvo, ali se nadam da će se napraviti i cijela analiza u sektoru šećera u zadnjih deset godina - poručio je ministar.
- Ministar Jakovina nije taj koji se treba brinuti što se tiče istrage - dodao je.
Spomenuo je i kako je Miroslav Božić, koji je na osječkom sudu zastupao interese šećerane ranije bio pomoćnik ministra kao i predsjednik povjerenstva za dodjelu kvota.
- Vi sami procijenite je li tu bilo povlaštenog položaja ili ne - kaže ministar. Podsjetio je da je predsjednik uprave Sladorana d.d. odnosno novi šef HGK Luka Burilović od 2006. do 2008. također bio pomoćnik ministra.
- A onda je otišao za člana uprave pa se vidi na koji je način vođena cijela priča oko šećera - zaključio je te još jednom ponovio kako u Ministarstvu ne vide ni jednu grešku u sustavu te da nisu napravili ništa što nije u interesu proizvođača.
"Morali smo se odreći jednog dijela sredstava"
Ministar je rekao kako je rebalansom proračuna Ministarstvo poljoprivrede ostalo bez 300-tinjak milijuna kuna. Ipak, podsjetio je kako je proračun ministarstva za 2014. godinu u startu bio veći za gotovo 800 milijuna kuna u odnosu na prošlu godinu.
- Govorimo o 5,15 milijardi kuna u odnosu na 4,27 milijardi u prošloj godini. S obzirom na prekomjerni deficit, i mi smo se morali odreći jednog dijela sredstava - rekao je ministar te dodao kako je najmanje dirano u potpore i projekte.