Rješavanje ovog problema dio je 16,5 milijuna eura teškog IPA projekta Europske unije koji je u tijeku, odgovorila je na prozivke gradonačelnica Knina Josipa Rimac
'Teški metali ugrožavaju ljude, gradonačelnica Rimac to krije'
Teški metali pronađeni u ovoj otrovnoj bari, samo 500 metara od centra grada i samo dva kilometra od granice Nacionalnog parka Krka, opasni su za zdravlje ljudi i uzrokuju kancerogena oboljenja. Gradonačelnica Knina Josipa Rimac već četiri godine skriva presude Općinskog suda u Kninu i Županijskog suda u Šibeniku po kojima je Grad Knin dužan sanirati veliki ekološki incident koji ugrožava ne samo rijeku Orašnicu, nego i čitav sliv rijeke Krke, ustvrdio je saborski zastupnik Ivan Klarin na konferenciji za novinare koju je održao kraj mazutne bare koja se nalazi između pogona DIV - TVIK-a i rijeke Orašnice u Kninu.
"Knin je presudu izignorirao"
Novinarima je pokazao sudsku presudu iz 2010. godine kojom je presuđeno da Grad Knin u roku od 60 dana mora sanirati zagađenje i sa zemljom ga prenijeti na najmanje deset kilometara udaljenu lokaciju.
- Lako za to što je Grad Knin ovu presudu izignorirao i pokušao odgovornost prebaciti na drugog, nego je sve ove godine šutio. Čudi me i što Hrvatski zavod za javno zdravstvo šuti - rekao je Klarin.
Kaže da odgovornost leži na kninskoj gradonačelnici Josipi Rimac koja je presudu i stručna vještva iz nje krila od javnosti. Prema vještačenju Instituta za medicinska istraživanja i Agronomskog fakulteta, napravljenom za potrebe sudskog postupka, utvrđena je prisutnost sedam teških metala, policikličnih aromatskih ugljikovodika i fekalija u toj otvorenoj crnoj jami. Analiza je pokazala kako je riječ o kadmiju, živi, olovu, niklu, cinku, molbidenu i bakru, a najopasnijeg kadmija pronađene su koncentracije u najvišem, petom razredu. Nalaz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pokazao je da su otrovi dospjeli u Orašnicu, pritok rijeke Krke, a pronađeni i su u samoj Krki, zbog čega se utjecaj zagađenja se širi na sav prostor Nacionalnog parka i ugrožava korištenje voda sliva Krke u sustavima opskrbe vodom južno od Knina.
"Hoće li teški metali dospjeti u vodu koju pijemo?"
- Hoće li ovi improvizirani nasipi i brane popustiti? Hoće li teški metali dospjeti u vodu koju pijemo - pita se Klarin i najavljuje korake za hitno rješavanje opasnosti.
Gradonačelnica Knina, pak, kaže da nema razloga za paniku.
- Problem je u tome što Klarin ne čita presudu i ne informira se, pa zato miješa kruške i jabuke. Zbog rješavanja mazutne mrlje, zagađenja na čijem mjestu je održao konferenciju za novinare dogovoren je sastanak s predstavnicima Ministarstva zaštite okoliša, Hrvatskih voda, tvornice DIV i Grada Knina, a presuda o kojoj priča dio je sasvim drugog problema. Radi se o laguni punoj fekalnih, oborinskih i drugih otpadnih voda koja datira iz 60-ih godina. Rješavanje ovog problema dio je 16,5 milijuna eura teškog IPA projekta Europske unije koji je u tijeku - rekla je gradonačelnica Josipaq Rimac.