Država je pred kolapsom gospodarstva. Biden, indijski premijer i mnogi europski čelnici suglasili su se, na video sastanku, oko potrebe ublažavanja krize u Afganistanu
Talijanski premijer: Afganistanu ćemo pomoći s krizom, čak i ako to znači suradnju s Talibanima
Skupina G20 odlučna je u borbi protiv humanitarne krize u Afganistanu, čak i ako će to zahtijevati suradnju s talibanima, rekao je talijanski premijer Mario Draghi u utorak, nakon sastanka dvadeset najvećih svjetskih ekonomija.
Otkad su talibani 15. kolovoza preuzeli Afganistan, ta je država, već pogođena sušom i siromaštvom nakon desetljeća ratova, pred kolapsom gospodarstva, što znači i novi egzodus stanovnika.
Draghi, premijer države koja trenutno predsjeda skupinom G20, rekao je kako postoji sloga o potrebi angažmana oko humanitarne krize u Afganistanu.
Američki predsjednik Joe Biden, indijski premijer Narendra Modi i mnogi europski čelnici sudjelovali su na izvanrednom virtualnom sastanku, no bez kineskog predsjednika Xija Jinpinga i ruskog predsjednika Vladimira Putina. Talijanski čelnik kazao je kako njihov izostanak ne umanjuje važnost susreta.
„Ovo je prvi multilateralni odgovor na afganistansku krizu. Multilateralizam se vraća, s poteškoćama, ali se vraća“, kazao je Draghi, dugogodišnji predsjednik Europske središnje banke.
Sudionici su jednoglasni oko potrebe ublažavanja krize u Afganistanu, državi u kojoj banke ostaju bez novca, javni sektor ne dobiva plaće, a cijene hrane su skočile.
Velik dio pomoći trebao bi ići preko Ujedinjenih naroda, ali će biti i bilateralne pomoći, usprkos odbijanju većine zemalja da službeno priznaju talibansku vladu, prenosi agencija Reuters.
„Veoma je teško pronaći načine pomoći ljudima u Afganistanu, a da se ne uključe talibani. To ne znači njihovo priznanje“, rekao je Talijan.
Istaknuo je da će se o talibanima suditi po njihovom djelovanju, ne riječima, te da je svijet posebno zabrinut zbog statusa tamošnjih žena.
„Trenutno ne vidimo napredak“, dodao je.
Čelnici G20 u zajedničkom priopćenju nakon susreta pozivaju talibane da se bore protiv militantnih skupina koje djeluju unutar Afganistana. Naglasili su kako će budući humanitarni programi biti usredotočeni na pomoć ženama i djevojkama te da se mora omogućiti siguran prolaz Afganistancima koji žele napustiti zemlju.
Kina je uoči susreta tražila da se ukinu ekonomske sankcije nad Afganistanom i da se odmrznu i vrate milijarde dolara afganistanske države, što Velika Britanija i SAD zasad odbijaju.