Iako žive daleko bolje od Hrvata, Talijani su se ujedinili u buni protiv vlade. Svaki peti Talijan nema za grijanje. Prosvjedi su plod generalne frustracije i nezadovoljstva
Talijanska buna: Gnjevni zbog korupcije i štednje u državi
Zaustavili su vlakove, okupirali trgove i ulice, blokirali luke i autoceste. Talijani su već danima na ulici, u svim gradovima i svim regijama; studenti su prosvjedovali u Torinu, gdje su u jednom trenutku i policajci skinuli kacige i pridružili im se; talijanski glavni sindikati okupili su se ispred parlamenta u Rimu, prosvjednici su se okupili i u Veneciji, Anconi, Apuliji i Siciliji.
'Prosvjed vila' (Forconi) u punom je zamahu, a naziv dolazi od prosvjeda seljaka na Siciliji koji su 2011. i 2012. postavljali zapreke na ceste, zahtijevajući više pomoći od vlade.
Dva su obilježja ovih prosvjeda. Prvo je što se događaju i na Jugu i na Sjeveru, što je neobično s obzirom na tradicionalnu podjelu u Italiji, te različite probleme koje muči Sjever i Jug. Drugo je što u njemu složno sudjeluju razne skupine društva; desničarske grupe, navijačke organizacije, studenti, vozači kamiona, obrtnici, poljoprivrednici, nezaposleni, djelatnici javnog sektora. Glavni zahtjev je odlazak cjelokupne političke nomenklature. 'Tutti a casa!', ili svi kućama, odzvanja diljem Italije.
Svaki peti Talijan nema za grijanje
Prosvjedi su plod generalne frustracije, umora, nezadovoljstva. Ovi ljudi osjećaju da ih nitko ne sluša, da ih nitko ne predstavlja, ni političke stranke, ni interesne skupine, ni sindikati. Nema posebnih zahtjeva, osim osjećaja da je dosta - dosta je pljačke, dosta akumuliranja profita preko leđa građana, dosta snižavanja standarda, dosta siromaštva. Jeste li znali da čak 21% talijanske populacije ne može platiti grijanje?
>>> Više pročitajte u Expressu