Gold Apollo, tajvanska tvrtka koju su američki i drugi dužnosnici imenovali dobavljačem pejdžera korištenih u napadima u Libanonu u kojima je poginulo najmanje 11 ljudi, u srijedu se pokušala distancirati od tih uređaja
Tajvanci negiraju da imaju veze s eksplozijom pejdžera, krive tvrtku iz hrvatskog susjedstva
Gold Apollo je zanijekao da je proizveo pejdžere (dojavljivače), ukazujući umjesto toga na drugog proizvođača za kojeg je rekao da je napravio taj model dojavljivača, koristeći brend Gold Apollo, kao dio ugovora o licenciranju, piše New York Times.
Podsjetimo, eksplozivni materijal koji je bio skriven u skupini pejdžera detonirao je nakon što su primili signal. U napadu je umrlo 11 i ozlijeđeno oko 2700 ljudi. Čini se da je zavjera trajala mjesecima, reklo je Reutersu nekoliko izvora.
Pokretanje videa...
Osnivač i predsjednik tvrtke Gold Apollo tvrdi da je pejdžere izradila druga tvrtka, BAC. Kaže da se prije otprilike tri godine dogovorio da BAC prodaje vlastite proizvode koristeći etiketu Gold Apollo, za koju je rekao da ima dobru reputaciju na tržištu.
- Taj proizvod nije naš. Oni se samo drže brenda naše tvrtke - rekao je Hsu novinarima, dodajući da je zauzvrat njegova tvrtka dobila dio dobiti. Rekao je da je tvrtka BAC smještena u Europi te da imaju ured u Taipeiju, glavnom gradu Tajvana.
- Mi samo dajemo autorizaciju zaštitnog znaka robne marke i nismo uključeni u dizajn ili proizvodnju ovog proizvoda - poručili su iz Gold Apolla u pisanoj izjavi. Usprkos tome, web stranica Gold Apollo prikazivala je sliku modela dojavljivača sve dok nije uklonjena u srijedu.
Pejdžere AR-924 je proizveo BAC Consulting KFT, sa sjedištem u Budimpešti, glavnom gradu Mađarske, navodi se u priopćenju koje je u srijedu objavio Gold Apollo, piše AP.
Stručnjaci vjeruju da je eksplozivni materijal stavljen u dojavljivače prije njihove isporuke i upotrebe u sofisticiranoj infiltraciji opskrbnog lanca.
Eksplozije su osakatile mnoge članove Hezbolaha, prema snimkama iz bolnica koje je pregledao Reuters. Ranjenici su imali ozljede različitog stupnja na licu, nedostatke prstiju i otvorene rane na boku gdje su vjerojatno nosili pejdžere.
"Stvarno smo jako pogođeni", rekao je viši libanonski sigurnosni izvor, koji ima izravna saznanja o istrazi grupe o eksplozijama.
Eksplozije pejdžera dogodile su se u vrijeme rastuće napetosti između Izraela i Hezbolaha, koji su uključeni u prekogranični rat od izbijanja sukoba u Gazi prošlog listopada.
Dok je rat u Gazi glavni fokus Izraela od napada naoružanih ljudi pod vodstvom Hamasa 7. listopada, neizvjesna situacija duž izraelske sjeverne granice s Libanonom potaknula je strahove od regionalnog sukoba koji bi mogao uključiti Sjedinjene Države i Iran.
Raketni baraž Hezbolaha dan nakon 7. listopada otvorio je najnoviju fazu sukoba i od tada se svakodnevno razmjenjuju rakete, topnička paljba i projektili, a izraelski zrakoplovi napadaju duboko u libanonski teritorij. Hezbolah je rekao da ne želi širi rat, ali da bi se borio ako ga Izrael pokrene.
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant rekao je američkom ministru obrane Lloydu Austinu u ponedjeljak da se zatvara prozor za diplomatsko rješenje za sukob s pokretom Hezbolah koji podržava Iran u južnom Libanonu. Ipak, stručnjaci kažu da eksplozije pejdžera ne vide kao znak da je izraelska kopnena ofenziva neizbježna.
Umjesto toga, to je znak očito dubokog prodora izraelske obavještajne službe u Hezbolah.