Najveće obavještajne službe, poput Mosada i CIA-e, koristile su usluge životinja za otkrivanje i praćenje protivnika. Takvi špijuni poznati su još iz II. svjetskog rata
Tajni agenti u akciji: Životinje pred sudom zbog špijuniranja
Prije nekoliko godina zaredali su se napadi morskih pasa u egipatskim ljetovalištima. No to, prema tvrdnjama vlasti, nije bilo do njihove životinjske naravi, već špijunskog zaposlenja.
Tadašnji čelnik Egipta Mubarak bio je uvjeren da je sve sabotaža organizirana u Izraelu kojoj je cilj bio dokrajčiti razvijeni egipatski turizam. Ipak, konkretnih dokaza nije bilo.
Izraelsku obavještajnu službu Mosad su za prisluškivanje životinjama optužili i Sudanci. Sve je počelo pozivima policiji zabrinutih građana koji su vidjeli ptice s ugrađenim GPS uređajima. Lešinar je uhićen. Izraelci su odbacili optužbe tvrdeći da je riječ o opremi koju je ptici prikačila izraelska služba za prirodu kako bi pratila lešinarske migracije.
POGLEDAJTE VIDEO:
Životinje špijuni
Pokretanje videa...
Prije 15-ak godina i Indija je optužila Pakistan za praćenje pticama. Jastrebovi su bili opremljeni kamerama. Pakistan je poručio da ih je ugradio klub jastrebara kojima je oprema služila za lakše pronalaženje životinja u slučaju da se izgube.
Životinje špijuni poznate su još iz Drugog svjetskog rata. Nijemci su koristili golubove pismonoše, koji su navodno u 90 posto slučajeva uspješno dopremali pisma, bilješke, mape, pa čak i audio zapise. No planove su im poremetili britanski orlovi koji su obučavani da zaustavljaju golubove.
Čak je i u Napoleonovo vrijeme majmun osumnjičen za špijunažu. Preživio je brodolom i u vojnoj uniformi se pojavio na otoku čiji stanovnici dotad nisu vidjeli ovakvu životinju, pa su ga objesili misleći da je špijun.
U Hrvatskoj se, pak, desetljećima priča o sovi koja je špijunirala za zloglasnu Udbu...
VJEVERICE
Iranska obavještajna služba je tijekom 2013. godine uhitila 14 vjeverica. U njih su bili ugrađeni uređaji za prisluškivanje. Iranci vjeruju da su iza svega bili obavještajci SAD-a. Ne zna se jesu li životinje pustili ili ubili.
MAJMUNI
Legenda kaže da je brodolom Napoleonova francuskog broda preživio jedino majmun u vojnoj uniformi. Mještani su ga objesili misleći da je špijun.
LEŠINARI
Nakon prijava o pticama s GPS uređajima, sudanske vlasti optužile su Izrael da ih prisluškuje lešinarima. Branili su se da proučavaju životinje.
MAČKE
Šezdesetih godina prošlog stoljeća CIA je htjela koristiti mačke za prisluškivanje kineskih državnika. Plan je propao jer je prvog ‘špijuna’ udario taksi.
DUPINI I TULJANI
Američka mornarica ovim je projektom uklonila mnogo podvodnih mina. Dupini i tuljani su istrenirani da uoče sumnjive ronioce ili mine, a senzorima su otkrivali poziciju.
JASTREBOVI
Indija je 2000. optužila Pakistan za prisluškivanje. Ptice su bile opremljene kamerama, ali je iza svega navodno bio pakistanski klub jastrebara.
MORSKI PSI
Izraelska obavještajna agencija Mosad navodno je upravljala morskim psima pomoću senzora. Egipat ih je optužio za napade morskih pasa kojima su ‘htjeli naštetiti njihovu turizmu’.
GOLUBOVI
Tijekom Drugog svjetskog rata golubovi su prenosili pisma, fotografije, mape, bilješke i audiozapise. Bili su uspješni u 90 posto slučajeva.
KUKCI
Ministarstvo obrane SAD-a pokušava iskoristiti sićušna tijela kukaca u obavještajne svrhe. Rade i na tome da im u mozgove ugrade uređaje za upravljanje kretanjem.
ORLOVI
U Drugom svjetskom ratu Britanci su obučili orlove da zaustavljaju njemačke golubove. Navodno su bili vrlo uspješni.