Obavijesti

News

Komentari 2

Svjetski dan zaštite okoliša: Udruge protiv fosilnih goriva

Svjetski dan zaštite okoliša: Udruge protiv fosilnih goriva

Udruge za zaštitu okoliša i prirode upozorile su na Svjetski dan zaštite okoliša na sve češće vremenske nepogode te zatražile prestanak ulaganja u fosilna goriva

Udruge su prozvale političke lidere da nemaju dovoljno hrabrosti uhvatiti se u koštac s najvećim izazovima našeg doba. Zelena akcija traži od novog Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije da se konačno, nakon četiri godine, donese Akcijski plan za provedbu Strategije prilagodbe klimatskim promjenama čiji je cilj jačanje klimatske otpornosti općina, gradova, sela, otoka i svih sektora.

"Bit će ključno da vladino poimanje 'zelene tranzicije', koju vidimo u nazivu novog ministarstva, prestane ići u smjeru nastavka ulaganja u fosilna goriva", rekla je u razgovoru za Hinu predsjednica Zelene akcije Dora Sivka.

Kaže da je kada se govori o “zelenoj tranziciji” iznimno važno uključiti socijalne mjere i surađivati s relevantnim institucijama, a to znači da radnice i radnici i ranjive skupine moraju od početka biti uključeni u proces tranzicije, njihove potrebe se moraju uzeti u obzir pri kreiranju sustavnih rješenja kako proces napuštanja fosilnih goriva ne bi dodatno produbio siromaštvo i druge društvene nejednakosti.

Europa je konačno usvojila zabranu motora na fosilna goriva. Iznimka su e-goriva
Europa je konačno usvojila zabranu motora na fosilna goriva. Iznimka su e-goriva

Što se tiče problema otpada, Sivka ističe slučaj tvrtke Phaten Plastic Recycling u Vrginmostu, drugu po redu katastrofu u reciklažnim postrojenjima plastike u samo jednoj godini, što po njezinim riječima ukazuje na stvarnu cijenu recikliranja plastike koju najčešće plaćaju marginalizirane zajednice čije sredine postaju opasne za život.

Pod utjecajem lobija i dalje se gura recikliranje plastike kao jedino rješenje

"Umjesto ambicioznih mjera za smanjenje proizvodnje i potrošnje plastike, donositelji odluka pod utjecajem lobija industrije plastike i dalje guraju recikliranje kao jedino rješenje, usprkos tome što se oslanjanje na takve prakse u brojnim primjerima pokazalo neodrživim za okoliš, ali i ekonomiju i zajednice.

Također, trenutno su diljem zemlje u zamahu i investicije u štetno spaljivanje otpada", upozoravaju u Zelenoj akciji. 

I u Greeenpeaceu Hrvatska kažu kako su zaštita okoliša i klime sve aktualnije teme, ali i upozoravaju da korporacije nude rješenja koja su često "greenwashing" ili zeleno pranje savjesti, a politički lideri nemaju dovoljno hrabrosti ni vizije da se odlučno uhvate u koštac s najvećim izazovima našeg doba.

Greenpeace prozvao Zagreb i Rijeku zbog fosilnog plina: 'To je glavni uzrok klimatske krize'
Greenpeace prozvao Zagreb i Rijeku zbog fosilnog plina: 'To je glavni uzrok klimatske krize'

"Živimo u sve nestabilnijoj klimi, posljednjih godina sa sve češćim i intenzivnijim vremenskim nepogodama koje dovode do većeg broja suša, požara, poplava i ljudskih žrtava. Međunarodnim naftnim i plinskim tvrtkama koje su najviše doprinijele klimatskoj krizi više se ne smije dopuštati da zarađuju na patnji ljudi", poručila je programska voditeljica Greenpeacea u Hrvatskoj Petra Andrić. 

Održiva budućnost ne može uključivati fosilna goriva

"Znanost je jasna - održiva budućnost za sve stanovnike Zemlje, za zdravlje okoliša i za klimu ne može uključivati fosilna goriva. Kako bismo izbjegli najgore utjecaje klimatskih promjena, moramo napraviti snažan zaokret od ugljena, nafte i plina, ulagati u obnovljive izvore energije te u obnovu i zaštitu prirode o kojoj ovisi naša budućnost", poručuju iz Greenpeacea Hrvatska.

Hrvatska, ističu ima ogromne potencijale za zelenu tranziciju, posebice za daljnji razvoj energije sunca i vjetra.

Iz Svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF Adrije poručuju kako se u kontekstu EU izbora ne smije promijeniti stav o tome da je zaštita prirode tema na kojoj se mora inzistirati. 

Šef UN-a: Ovisnost o fosilnim gorivima otvorila je vrata pakla
Šef UN-a: Ovisnost o fosilnim gorivima otvorila je vrata pakla

Stručnjakinja za okolišne politike u WWF Adriji Sofija Babić kaže da se u narednim godinama mora smanjiti pritisak na prirodu kroz neke novije modele rješenja temeljenih na prirodi, pogotovo kad se radi o poljoprivredi, a upozorava i da zaštita na moru ne dostiže postavljene ciljeve te je neophodno više i sustavnije definirati koja su to nova zaštićena područja. 

Premda je ekološka mreža Natura 2000 u provedbi, upozorava kako je velik dio pod zaštitom i dalje samo "na papiru". 

U WWF-u Adriji očekuju i da neće doći do smanjenja zaštite vuka kao jedne od velikih europskih zvijeri. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2
Razorni potres od 9,1 i tsunami odnijeli preko 200.000 života: Među njima je i jedna Hrvatica
20 GODINA OD TRAGEDIJE

Razorni potres od 9,1 i tsunami odnijeli preko 200.000 života: Među njima je i jedna Hrvatica

Dno oceana otvorilo se u duljini od najmanje 1.200 kilometara, čime je zabilježeno pucanje najduže rasjedne linije ikada zabilježene tijekom potresa. Katastrofa je iza sebe ostavila razorene gradove, milijune raseljenih, stotine tisuća mrtvih...
ŠOKANTNA SNIMKA! Rampa u Dugom Selu je spuštena. Svijetli crveno. Pogledajte što ovaj radi
NEVJEROJATNO

ŠOKANTNA SNIMKA! Rampa u Dugom Selu je spuštena. Svijetli crveno. Pogledajte što ovaj radi

DUGO SELO Širi se snimka s pružnog prijelaza u Dugom Selu koju smo dobili na adresu 24sata. I teško ju je razumjeti. Dok su svi čekali da vlak prođe, ovaj vozač poslao je izvidnicu na prugu pa zaobišao rampu i otišao dalje. Žurilo mu se...