Granični prijelaz Yayladagi između Turske i Sirije bio je zatvoren od 2013. zbog borbi u blizini granice. Ankara će podržati novu sirijsku vlast, ali ne i ekstremne skupine poput bivšeg ISIL-a.
Erdogan otvorio granice prema Siriji i poručio: 'Turska neće širiti svoj utjecaj u Siriji!'
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Najvažniji događaji:
- Dogovorena je evakuacija dvije hrvatske obitelji iz Sirije
- Sirijac u Zagrebu: 'Zemlja je siromašna, plaće su 10-20 eura'. Ekspert: 'Vratit će se al-Qaida'
- Tko je vođa sirijskih ustanika: 'Abu Muhamed al-Džolani je zapravo pragmatični radikal'
- VIDEO Pogledajte upad Sirijaca u Asadove palače: Neki iznose stolice, djeca se okolo igraju...
- Rusija se oglasila: Bašar Asad je napustio zemlju i dužnost. Naredio je mirnu predaju vlasti
- Trump: 'Asadov zaštitnik Putin nije više bio zainteresiran da ga štiti. Nisu se ni trebali miješati'
Irak, Katar i Saudijska Arabija osudile su sve češće izraelske udare na Siriju nakon dramatičnog pada Asadovog režima piše Al Jazeera.
- Ovi napadi su očigledno kršenje međunarodnog prava i udar na sirijski suverenitet - izjavilo je katarsko ministarstvo vanjskih poslova. Irak, Katar i Saudijska Arabija kritizirali su raspoređivanje izraelskih vojnika u tampon zonu na okupiranoj Golanskoj visoravni.
- Napadi su jasno kršenje međunarodnog prava i dokaz da Izrael želi minirati sirijske napore za uspostavljanje teritorijalnog integriteta i obnovu sigurnosti i stabilnosti - oglasio se Rijad.
Saudijsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je međunarodnu zajednicu da osudi izraelsku kampanju i podsjetilo da je Golanska visoravan okupirani teritorij koji pripada Siriji.
Izrael je u ponedjeljak izveo više od 100 zračnih napada diljem Sirije. Mete zračnih udara bile su vojne baze, protuzračna obrana, sjedišta obavještajnih službi, ali i skladišta projektila dugog i kratkog dometa, centri za proizvodnju oružja i zalihe nekonvencionalnog oružja.
Američki državni tajnik Antony Blinken upozorio je da će Islamska država pokušati uspostaviti vlast nakon poraza Asadovog režima.
- ISIL će u ovom kaosu pokušati uspostaviti vlast i stvoriti utočišta za borce. Naši precizni udari tijekom vikenda, pokazali su da to nećemo dopustiti - rekao je Blinken za Reuters i dodao da ne vjeruje vođi pobunjenika al-Golaniju.
- Izjave al-Golanija o novoj inkluzivnoj vlasti su dobrodošle, ali pravo mjerilo su konkretne akcije, a ne obećanja - rekao je Blinken.
Turska otvara svoj granični prijelaz Yayladagi sa Sirijom kako bi upravljala sigurnim i dobrovoljnim povratkom milijuna sirijskih migranata njihovim domovima, rekao je u ponedjeljak predsjednik Tayyip Erdogan, nakon što su pobunjenici svrgnuli predsjednika Bašara al-Asada.
U jednoj od najvećih prekretnica za Bliski istok u generacijama, pobunjenici su zauzeli sirijsku prijestolnicu Damask, a Asad je pobjegao u Rusiju, nakon 13 godina građanskog rata i više od 50 godina brutalne vladavine njegove obitelji.
"Otvaramo granični prijelaz Yayladagi kako bismo spriječili bilo kakve gužve i olakšali promet", rekao je Erdogan nakon sjednice vlade u Ankari.
Prijelaz Yayladagi blizu sjeverozapadnog ruba Sirije bio je zatvoren od 2013. zbog borbi u blizini granice.
"Upravljat ćemo i obradom dobrovoljnih povrataka migranata na način koji odgovara i našem primanju", rekao je Erdogan.
Ministar vanjskih poslova Hakan Fidan rekao je ranije u ponedjeljak da će Turska raditi na sigurnom i dobrovoljnom povratku sirijskih migranata njihovim domovima.
Turska, koja je rekla da ne pruža potporu i nije uključena u ofenzivu sirijskih oporbenih snaga koje je godinama podupirala protiv Asada, objavila je u nedjelju da želi da nova sirijska administracija bude inkluzivna i da Sirijci određuju svoju budućnost.
U obraćanju na Konferenciji turskih veleposlanika u Ankari, Fidan je rekao da je Turska spremna pružiti potporu za obnovu Sirije i koordinirati sa svim "regionalnim akterima i stranama".
Dodao je da će Ankara stajati uz Sirijce u ovoj "novoj fazi" u Damasku, ali da skupine poput Islamske države i Kurdistanske radničke stranke (PKK), koje Ankara smatra terorističkim organizacijama, ne smiju imati koristi od ove situacije.
Članica NATO-a primila je oko tri milijuna sirijskih migranata i izbjeglica, što je čini najvećim domaćinom Sirijaca koji su pobjegli od građanskog rata.
Turska također kontrolira dijelove zemlje u sjevernoj Siriji nakon nekoliko prekograničnih upada protiv YPG-a, milicije sirijskih Kurda, koju Ankara smatra produžetkom PKK-a.
Vojni analitičar i bivši veleposlanik u Moskvi Božo Kovačević, rekao je da Rusija nije odustala od Sirije, ali da se ne želi zamjeriti novoj vlasti u Damasku.
- Rusija ima jednu pomorsku i zračnu bazu u Siriji i tih se baza Rusija neće odreći. Te baze su odskočne daske za Wagner u Africi, ali i jamstvo utjecaja Rusije u regiji - rekao je Kovačević u razgovoru za RTL Direkt.
- Oni se nadaju da će baze ostati - rekao je Kovačević i dodao da Rusija očekuje od nove sirijske vlasti da poštuje međunarodne obveze koje je Moskva postigla s Asadom.
- Asad je pobjegao u Moskvu temeljem dogovora s pobunjenicima. Rusija nije sudjelovala u tim pregovorima - rekao je analitičar i dodao da je Rusija spremna prihvatiti bilo koju novu vlast kako bi održala svoj utjecaj na Bliskom Istoku.