Prije 10 dana mi je uginula jedna od 35 krava. Bile su na slobodnoj ispaši u Lonjskom polju. Tada smo mislili da su uginule zbog djeteline, priča farmer Nenad iz Donjeg Sela
'Svake noći je uginulo između 10 i 12 krava. Mojem bratu su se na rukama pojavili plikovi'
Nakon što je PU sisačko-moslavačka u svom priopćenju navela da je na slobodnoj ispaši na području Parka prirode Lonjsko polje uginulo 58 krava, razgovarali smo s farmerom iz Donjeg Sela pokraj naselja Osekovo na širem području Popovače.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Prije 10 dana mi je uginula jedna od 35 krava. Bile su na slobodnoj ispaši u Lonjskom polju na površini od 1 500 hektara. Tada smo brat i ja koji isto tako ima 35 krava pomislili da je uzrok djetelina - kazao nam je 35-godišnji Nenad Rodek. Potom je kroz dva, tri dana došlo do uginuća dvije krave, ali nisu sumnjali na neku zarazu već su i to uginuće pripisali djetelini. Alarm je nastao kad su tijekom noći zadnja tri dana krave počele masovno ugibati.
- Svake noći je u polju ugibalo između od 10 do 12 krava, jer tamo osim brata i mene mnogi farmeri drže krave. Samo iz našeg sela osim nas dvojice još ih 15 vlasnika drži u Lonjskom polju. Zanimljivo da niti jedno tele ili konj koji su tamo na ispaši nije uginuo - govori nam Nenad, čijih je pet krava uginulo i djelatnici Agroproteinke su ih odvezli. Uz pet uginulih jedna je krava nestala, dok su tri krave koje su u vlasništvu bratovog OPG-a isto uginule, a dvije su nestale. Nakon toga braća su svu stoku maknula s ispaše i podijelili u dvije grupe koje su u izolaciji gdje se nalaze peti dan dok se ne utvrdi je li se zaraza proširila.
Dok smo razgovarali brat (27) kojemu su se na rukama pojavili plikovi javio se iz bolnice gdje su potvrdili da zaražen bedrenicom ili antraksom.
- Brat i ja smo, dok su došli inspektori, uhvatili jednu kravu koja je bila sumnjiva, i sad je vidljivo da je antraks prešao i na njega. Svi mi koji smo bili u dodiru s kravama morali smo ići na pregled da se utvrdi jesmo li kojim slučajem i mi zaraženi. Na žalost je zaražen i ostao u bolnici, a ja na sreću za sada nemam nikakvih simptoma – kazao nam je Nenad. Dodajući kako je očigledno da je brat došao u dodir sa slinom krave koju su ulovili. Kazao je kako se osim slinom antraks može prenositi s osobe na osobu putem kapljica.
Bedrenica je perakutna ili akutna zarazna bolest koju uzrokuje sporulirajuća bakterija Bacillus anthracis. Ova se bolest najčešće javlja kod domaćih i divljih sisavaca (goveda, ovaca, koza, deva, antilopa i drugih biljojeda) te ljudi koji su bili u kontaktu sa zaraženim životinjama ili tkivom zaraženih životinja.
Policija je provela očevid u suradnji s veterinarskom inspekcijom Državnog inspektorata.