Obavijesti

News

Komentari 7

Sud potvrdio da za braću Petrač nema opasnosti od ponavljanja djela, no još ostaju iza rešetaka

Sud potvrdio da za braću Petrač nema opasnosti od ponavljanja djela, no još ostaju iza rešetaka

Braća Novica i Nikola Petrač ostaju u Remetincu dok Uskok ne ispita preostale svjedoke. Imaju za to 60 dana. U istražnom zatvori još je i poduzetnik Saša Pozder, a Hrvoje Petrač je nedostupan

Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu odbilo je žalbu Uskoka na odluku istražne sutkinje koja je braći Nikoli i Novici Petraču, osumnjičenima u slučaju nabave robotskih uređaja zajedno s bivšim ministrom zdravstva Vilijem Berošem, ukinula opasnost od ponavljanja kao istražnozatvorsku osnovu. Time je odluka postala pravomoćna.

Ipak, to ne znači da će braća odmah na slobodu, jer Uskok i dalje nije ispitao svih 20-ak svjedoka koje je u odnosu na njih predložio. Nakon što Uskok ispita sve svjedoke braću će pustiti iz Remetinca kako bi ishod istrage čekali na slobodu. 

Kako neslužbeno doznajemo, sud je prihvatio argumentaciju obrane da je riječ o neosuđivanim osobama. U vrijeme pokretanja istrage nalazili su se izvan Hrvatske i čim su saznali da ih se traži, sami su se javili i stavili na raspolaganje pravosudnim organima.

Također, iznijeli su obranu u kojoj su porekli optužbe.

Spis u čak dvije kutije: Ispitali braću Petrač u Uskoku, porekli sve optužbe za koje ih se tereti
Spis u čak dvije kutije: Ispitali braću Petrač u Uskoku, porekli sve optužbe za koje ih se tereti

Sud je, doznajemo, samo u jednom dijelu prihvatio žalbu Uskoka. Naime, ostavili su im 60 dana, umjesto 30 koliko je odredila istražna sutkinja, u kojima moraju ispitati sve preostale svjedoke.

U istražnom zatvoru još je i Saša Pozder, osumnjičeni srpski poduzetnik čija je firma prodavala sporne uređaje, a još je u bijegu glava obitelji Petrač, otac Nikole i Novice, Hrvoje.

Ranije su iz istražnog zatvora izašli, najprije bivši ministar Vili Beroš, potom bivši ravnatelj Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj Goran Roić, a nedavno i Tomo Pavić, osumnjičeni voditelj krapinske podružnice HZZO-a.

Podsjetimo, sredinom studenog 2024. Uskok je uhitio tada još aktualnog ministra zdravstva beroša, predstojnika Klinike za neurokirurgiju KBC Sestre milosrdnice Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, čija je firma Medical Innovation Solutions.

Njihova istraga Beroša je sumnjičila za trgovanje utjecajem, Rotima za primanje, a Pozdera za davanje mita. Istragu su pokrenuli i protiv dvije tvrtke, Pozderove MIS te Poliklinike Rotim.

Sud ukinuo pritvor Tomi Paviću, branit će se sa slobode. Pozder i braća Petrač ostaju u zatvoru
Sud ukinuo pritvor Tomi Paviću, branit će se sa slobode. Pozder i braća Petrač ostaju u zatvoru

Sve se zakompliciralo nakon što je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) istoga dana uhitio i tadašnjeg ravnatelja Klaićeve Gorana Roića te Tomu Pavića iz krapinskog HZZO-a. Tad se doznalo da su dva tužiteljstva vodila izvide oko istih činjeničnih navoda s time da je EPPO, uz petoricu koje smo već naveli, osumnjičio još i članove obitelji Petrač, oca Hrvoja te sinove Novicu i Nikolu. Također, EPPO je Beroša sumnjičio i za primanje mita.

Kako ne mogu dva tužiteljska tijela voditi istrage u istom predmetu glavni državni odvjetnik Ivan Turudić odlučio je da će sve preuzeti Uskok te su istrage spojene.

Sporno je nekoliko nabava robotskih uređaja, od kojih su tri realizirane. Riječ je o kupnji robotskog mikroskopa za KBC Sestre Milosrdnice u iznosu od 456.200 eura u svibnju 2022. godine, nabava robotskog mikroskopa u listopadu 2022. godine za KBC Osijek po cijeni od 464.300 eura te u svibnju 2023. godine nabava za Kliniku za dječje bolesti u Zagrebu po cijeni od 487.500 eura.

USKOK blokirao više od pola milijuna eura imovine u slučaju zbog kojeg su uhitili Beroša
USKOK blokirao više od pola milijuna eura imovine u slučaju zbog kojeg su uhitili Beroša

Za KB Dubrava nabava robotskog uređaja nije prošla jer je ravnatelj odustao budući da im ponuđeno nije odgovaralo. Predstojniku Klinike za kirurgiju KBC Split Saša Pozder je tijekom prezentacije uređaja ponudio iznos od 100.000 eura kako bi u budućem postupku javne nabave poduzeo sve potrebne radnje i osigurao da se sklopi ugovor s njegovim društvom, što je ovaj odmah odbio.

 Ta je nabava trebala biti sufinancirana sredstvima EU, ali do nje na kraju nije došlo.

Na taj su način, navodi DORH u priopćenju, okrivljenici Pozderovoj tvrtki osigurali dobivanje poslova ukupne vrijednosti 1,4 milijuna eura, dok su na razlici između stvarne tržišne cijene robotskih mikroskopa i kupoprodajne cijene, njegovom društvu pribavili nepripadnu materijalnu dobit od najmanje 494.500 eura.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 7