Oko 77 posto onih koji su primili dozu cjepiva od Pfizera, Moderne ili Johnson & Johnsona prijavilo je jedan simptom ubrzo nakon uboda kao što je glavobolja, umor i bol u mišićima
Studija: Za većinu simptoma cjepiva kriv je 'nocebo' efekt
Nova studija pokazuje kako dvije trećine simptoma je samoinducirano putem onoga što su znanstvenici nazvali 'nocebo' efektom, piše NY Post.
Znanstvenici iz medicinskog centra Beth Israel Deaconess u Bostonu otkrili su da su mnogi volonteri u kontrolnim skupinama za cjepivo, dakle oni koji su primili inertno, placebo cjepivo, tvrdili da su patili od simptoma sličnih gripi kao i druga skupina koja je bila cijepljena pravim cjepivom.
- Simptomi poput umora i glavobolje su navedeni kao najčešće nuspojave nakon cijepljena protiv korone, i piše u mnogim informativnim letcima – rekao je Ted J. Kaptchuk, profesor medicine na Harvardu.
- Istraživanje pokazuje na to da sve ove informacije mogu uzrokovati da ljudi pogrešno procjenjuju dnevne tegobe koje proizlaze iz cjepiva ili uzrokuju tjeskobu i brigu za one koji su hipersenzitivni.
Također, istraživači su otkrili da su obje skupine, oni koji su se cijepili sa pravim cjepivom i oni koji su se cijepili sa placebo, su prijavili simptome u sličnoj brojki. Bilo je 22 802 prijava simptoma u skupini koji su se cijepili sa pravim, a 22 578 kod onih koji su primili placebo.
Više od 35 posto primatelja placebo cjepiva je prijavilo barem jedan simptom, što znači da nije povezano s mjestom ubrizgavanja.
Glavobolja je bila najčešća, nju je prijavilo 19,6 posto ispitanika. Nakon toga je umor sa 16,7 posto, dok je 16 posto osoba prijavilo bol, svrbež i oteklinu na mjestu uboda.
Za usporedbu, 46 posto primatelja pravog cjepiva je prijavilo barem jedan simptom. Oko 66 posto primatelja je prijavilo bol na mjestu uboda.
Istraživači su rekli da su brojke pokazale da se neke od nuspojava i simptoma koje su prijavile osobe koje su primile pravo cjepivo može pripisati nocebo učinku, budući da su se mnogi od istih simptoma pojavili u placebo skupini.
Kako su sudionici dobili dodatne doze, broj onih koji su prijavili simptome nakon drugog placebo cjepiva pao je na 32 posto, a postotak nelagode na mjestu uboja je bio 12 posto.
Za razliku od te skupine, sudionici koji su primili pravo cjepivo prijavili su simptome u 61 posto slučajeva, a postotak nelagode na mjestu uboda je isto skočio na 73 posto. Istraživači pretpostavljaju da je broj skočio jer su očekivali simptome za drugu dozu.
Studija je dalje pokazala kako zapravo nocebo efekt može biti odgovoran barem za polovicu prijavljenih nuspojava i simptoma nakon primitka druge doze cjepiva. Pod tim su mislili na cjepiva koja se primaju u dvije doze poput Pfizera i Moderne.
Istraživači su također rekli kako su bila ograničenja u tome što je 12 studija koristilo različite vrste cjepiva.
Kaptchuk je rekao da se nada da bi njihova studija mogla pomoći u smanjenju zabrinutosti oko cijepljenja protiv korone, odnosno smanjiti neodlučnost oko cijepljenja.