Profesor Mihanović s Građevinskog fakulteta u Splitu kaže da Jadran nije tako potresno ugrožen i da su samo u zoni Palagruže i Jabuke mogući jaki potresi. Fiket dodaje da smo u aktivnijoj seizmičkoj fazi
Stručnjaci o nizu potresa koji su pogodili Jadran: 'U aktivnijoj fazi smo. Ugrožene dvije zone'
Niz potresa osjetio se noćas i jutros u Jadranskom moru, s najsnažnijim udarom od 4,2 Richtera. Seizmolog Tomislav Fiket za N1 kaže da smo u seizmički aktivnijoj fazi i da je aktivno kod Visa i Vrlike.
- Ali u prosjeku, kad gledamo cijelu zemlju, ništa drastično se ne događa - kazao je.
Profesor Ante Mihanović s Građevinskog fakulteta u Splitu za HTV je ispričao da Sredozemljem prolazi sudar afričke i indoeuropske tektonske ploče.
- Sve što se događa je u okviru nama poznatog, sam jadranski dio nije toliko potresno ugrožen i podaci govore da tamo u biti nema jakih potresa, osim na dvije lokacije, zona Palagruže i zona Jabuke - kaže Mihanović.
Rekao je i da potres od 5,5 Richtera, kakav je bio prije tri dana, spada u rijedak potres koji se događa jednom u 500 godina.
- Što se tiče povratnog perioda, mala je vjerojatnost da će se dogoditi jači potres. Njegov učinak je minoran za nas, samo je Palagruža bila potresena tako da nekih posebnih šteta nema, osim našeg straha - kaže Mihanović.