Ni mi ni manjine ne moramo ulaziti u Vladu, možemo je podržati iz Sabora. Ne tražimo fotelje, nego stabilnu vladu. Mi se držimo s manjinama i podržat ćemo odluke SDSS-a o većini, objašnjava Štromar
Štromar za 24sata: Domovinski pokret nam ne smeta, ali prava manjina ne smiju se umanjiti
Naš stav je uvijek bio i ostao da branimo slabijeg i taj nivo demokracije i prava koji su se postigli ne treba umanjivati i ići korak unatrag. Moramo brinuti o demokraciji i ne možemo dopustiti primjerice izmjene zakona kojim bi se umanjila prava manjina, poručio je za 24sata HNS-ov Predrag Štromar.
Iako HNS ima samo jednog zastupnika i u koaliciji je s HDZ-om, u slaganju većine, svaka ruka je važna. Na veoma sličnom stavu je i drugi HDZ-ov partner HSLS koji ima dva zastupnika. HDZ bez njih ima 58 zastupnika, a ako bi postigao dogovor s Domovinskim pokretom, zajedno bi imali 71 zastupnika od potrebnih 76. Domovinski pokret ne želi u nikakvoj kombinaciji većine SDSS koji ima tri zastupnika, ali njima potporu daje i pet ostalih zastupnika manjina, ali i HSLS i HNS.
- Nama dolazi u obzir opcija da Andrej Plenković sastavi vladu i da ne idemo na nove izbore. Nemamo ništa protiv Domovinskog pokreta, ali imamo protiv nekih njihovih odluka i stavova poput toga da se promjeni izborni zakon koji bi onemogućio većini manjina da imaju svoje zastupnike u Saboru. Ni mi ni manjine ne moramo ulaziti u Vladu, možemo je podržati iz Sabora. Ne tražimo fotelje, nego stabilnu vladu. Tko može zabraniti SDSS-u i nama da podržimo novu vladu ili glasamo za proračun? Dali bi podršku vladi koja će nastaviti sve dosadašnje politike - smatra Štromar koji kaže da su oni na strani manjina, podržavaju ih i s njima dogovaraju zajedničke politike i kako će glasati.
Pitamo ga i za neke druge opcije, poput toga da DP i Suverenisti uđu u vladu, bi li i nju podupirao.
- Rekao sam kakvu vladu želimo. O svim opcijama ćemo odlučiti zajedno s manjinama. Kakav stav bude imao SDSS, njega ćemo i poduprijeti - kaže Štromar.
Kaže i da on nije nikakav trbuhozborac Plenkovića nego su na istom stavu još od '90-ih. HSLS bi navodno isto bio spreman s manjinama podržati vladu Domovinskog pokreta i HDZ-a iz parlamenta i odreći se funkcija koje su dosad imali, poput dva državna tajnika.
Ali Domovinski pokret ne želi SDSS u bilo kojoj kombinaciji.