Petarde su u Hrvatskoj zabranjene i građani ih ne bi smjeli ni posjedovati. Kazne su od 660 do 1990 eura
Stravične snimke iz Klaićeve: Evo zašto ne bi trebali davati petarde djeci. Zabranjene su!
U Hrvatskoj je od 27. prosinca do 1. siječnja dopuštena upotreba pirotehničkih sredstava s izuzetkom petardi koje su zabranjene cijele godine. Kazne za korištenje petardi su između 660 i 1990 eura. Fotografije strašnih ozljeda nastalih zbog petardi ustupila nam je 2018. Klinika za dječje bolesti Zagreb kako bi pokazali koje su opasnosti i kakve mogu biti posljedice dječjeg rukovanja pirotehničkim sredstvima.
U Saboru je 18. prosinca 2020. izglasan konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja. Zakon je stupio na snagu 1. siječnja 2021. godine i prema njemu je zabranjeno prodavati i koristiti petarde. Cijele godine. Bez iznimke. Kazne su i do 15.000 kuna. Svake godine bolnice u ovo vrijeme bolnice primaju pacijente, uglavnom mlađe dobi, ozlijeđene pirotehničkim sredstvima.
Pozor: Uznemirujući sadržaj
Klinika za dječje bolesti Zagreb 2018. godine ustupila nam je fotografije strašnih ozljeda koje su nastale zbog petardi. Uz ozljede šake kod djeteta kojem se petarda aktivira u ruci, česte su i ozljede oka ili uha.
- Kad se aktiviraju takva pirotehnička sredstva, razvija se temperatura i do 700 stupnjeva, što može dovesti do izuzetno jakih opeklina i posljedica koje zahtijevaju dugotrajno i komplicirano liječenje te mogu ostati za cijeli život. Djeca najčešće stradaju kad se pirotehničko sredstvo ne aktivira pa se dijete približi vidjeti što se dogodilo - upozorava prim. dr. Zoran Barčot, voditelj Objedinjenog hitnog bolničkog prijema Klinike za dječje bolesti Zagreb, liječnik na odjelu za traumatologiju, opekline i plastično-rekonstrukcijsku kirurgiju.
- Prema statističkom ljetopisu Zavoda za javno zdravstvo za proteklih deset godina, godišnje bilježimo oko 3000 slučajeva opeklina kod djece, od čega oko 300 bude hospitalizirano, a kroz našu bolnicu prođe oko 100 takvih slučajeva. Između 60 i 80 slučajeva su sezonske opekline, koje se najčešće dogode tijekom vikenda i u kućnom okruženju. Više od polovine pacijenata kod takvih ozljeda su djeca do 3 godine, koja još nisu svjesna opasnosti, a među čestim uzrocima opeklina je električni udar zbog igre oko utičnica, te igra oko štednjaka, odnosno stola, što najčešće dovede do opeklina na prsima, po rukama i nogama - dodao je.
A ovo su posljedice korištenja petardi kod djece: