Obavijesti

News

Komentari 496

Strastveni ribolovac i kemičar koji ima formulu za Hrvatsku

Strastveni ribolovac i kemičar koji ima formulu za Hrvatsku
6

Životni put obitelji Orešković: Nepoznati detalji biografije novog premijera Tihomira Oreškovića koji obećava od Hrvatske napraviti uspješnu i konkurentnu zemlju

Nije moguće da netko ostavi dobru plaću financijskog direktora da bi vodio Hrvatsku. Tu nešto ne štima.

Bila je to jedna od često izgovaranih teza kad se saznalo da će 49-godišnji Tihomir Orešković, uspješni direktor i povratnik iz Kanade, dobiti priliku sastaviti novu hrvatsku Vladu desnog centra. On sam je na to nedavno odgovorio.

- Došao sam kao Hrvat iz Kanade da pomognem svojoj državi. Ja sam ostavio plaću i svi me pitaju treba li mi ovo? Ne treba, ali tu sam - poručio je Tihomir Orešković kritičarima u noći kad je izabran. 

Imao je plaću 12.000 eura

Zaista, prema našim informacijama, Orešković je prije nego što je prihvatio ponudu iz Hrvatske imao mjesečnu plaću od 12.000 eura. I to bez bonusa, po kojima je najveći proizvođač generičkih lijekova poznat u svijetu. Može se reći da je Orešković sa svojom obitelji živio kao “bubreg u loju”. 

Uz sve privilegije i novac, s obitelji je živio u Amsterdamu, glavnom gradu Nizozemske. 

Svi koji ga poznaju složni su u tome da Oreškoviću više novac ne treba. I da se vratio jer to smatra nekom vrstom vraćanja duga domovini od koje je od najranijeg djetinjstva bio odvojen. I njegova obitelj i podrijetlo govore da nisu bili siromasi iako potječu iz siromašne Like. 

Tim, kako voli da ga zovu, svoju karijeru je uspješno izgradio u poslovnom svijetu, a sad se odlučio na novi izazov jer, kako je sam rekao, citirajući poznatog američkog generala Georga Pattona: “Prihvatite izazov, tako da možete osjetiti čar pobjede”.

Oreškovići su očito dobri u prihvaćanju izazova. 

Na Gackoj je obožavao loviti ribu

Potječu iz zaseoka Šišovo Selo, pored Čovića, koji su nedaleko od Otočca. Tihomir ondje nikad nije živio, ali rado je navraćao kad si je to već mogao priuštiti. Na Gackoj je obožavao loviti ribu na mušicu i to je, kako je sam priznao, jedan od načina na koji se najradije opušta. Daleko od svijeta korporativnih pravila, kravata, skupih odijela i prezentacija s poslovnim strategijama. 

Rado se vraćao na djedovinu, a stariji sumještani se još sjećaju kako je prije mnogo godina igrom slučaja započelo grananje obiteljskog stabla koje će dati novog hrvatskog premijera. 

Tihomirov i djed i otac su se zvali Dane, ali otac tu tradiciju nije nastavio te nazvao nekog od dva sina po djedu. 

- Djed Dane je za to doba bio bogat čovjek. Školovao je tri sina od rada u poljoprivredi. Imao je dva konja, tri krmače i 12 ovaca - rekao je za 24sata sumještanin Tomo Golik (84).

Dane Orešković je imao četiri sina i tri kćeri. Najstarijeg sina Daneta poslao je nakon osnovne škole na dodatno školovanje u Zagreb. Tihomirov otac je htio biti svećenik, ali nije prošao, priča nam taj susjed. Dane je postao kemijski inženjer, zaljubio se u Zagrepčanku Đurđu, podrijetlom iz Međimurja. Nakon vjenčanja brzo su dobili Tihomira. 

Ali iako je Dane radio u OKI-ju, nisu mogli dobiti stan od države. 

Odlučili su otići u Kanadu s još nekoliko obitelji. Došli su uz pomoć Caritasa. Đurđa Orešković je u nedavnom razgovoru za Večernji list objasnila kako se Dane jako teško privikavao i pet godina je sanjao o povratku u Hrvatsku. Međutim, nakon posjeta 1971. godine ipak je odlučio s obitelji ostati u Kanadi.

Zadužili su se i sagradili obiteljsku kuću u Stoney Creeku, kanadskom gradu nedaleko od Toronta. U blizini i dalje živi mlađi sin Eddy, koji posjećuje majku koja sad živi sama jer je otac Dane preminuo.

Od početka su Oreškovićevi bili članovi hrvatske zajednice te su bili aktivni članovi i zavičajnih i katoličkih udruga. Tihomir je, kao i cijela obitelj, praktični vjernik, i to će mu na neki način obilježiti i karijeru jer je navodno veliki utjecaj na njega i njegov povratak imala i Crkva preko svojih krugova.

Iako se u kući Oreškovićevih govorio hrvatski, sinovi su se obrazovali na engleskom. Tihomir je završio za diplomiranog kemičara, ali se nastavio obrazovati za financije.

Karijeru je započeo u tvrtki kćeri kanadskog farmaceuta Eli Lilly. Bio je pomoćnik koji se bavio upravljanjem vezanim za lijekove u vrijednosti od šest milijuna dolara. Nakon dvije godine prelazi u tvrtku majku Eli Lilly. Ondje će se susresti i s najvećim izazovom u karijeri koji ipak nije dobro završio.

Najvažniji lijek koji je ta kompanija proizvodila bio je svjetski poznati Prozac. Proizvodio se i u Puerto Ricu, a Orešković je bio prebačen za financijskog direktora.

Međutim, kompanija na sudu gubi prava na proizvodnju svojeg najučinkovitijeg i najpoznatijeg lijeka, i to prije nego što je vodstvo tvrtke očekivalo.

Preko noći su izgubili 36 milijardi dolara, a Orešković je trebao restrukturirati kompaniju.

Bio presretan što se vratio u Hrvatsku

Tvrtka je optužena i priznala je da su kroz marketing svjesno varali kupce. Orešković ne priča rado o tom dijelu svoje poslovne karijere u kojem se morao snaći. Na kraju treba napomenuti da je posrnulu kompaniju kupila izraelska Teva. Oni su zaposlili Oreškovića u svojoj tvrtki kćeri, gdje je bio glavni financijski direktor. Zatim je prebačen te je bio odgovoran za tržište istočne Europe, Bliskog istoka, Izraela i Afrike. S te pozicije je došao u Hrvatsku jer je Teva od američkog Barra kupila najveću hrvatsku farmaceutsku kompaniju Plivu

Tu je obnovio neke društvene veze i bio je presretan što se ponovno vratio u Hrvatsku. Pliva je već otpustila stotine radnika prije njega pa je on bio zadužen za ljepšu fazu u životu kompanije: investicije. Nakon toga odlazi u Tevu u Amsterdam.

Na svim njegovim putevima u svijetu i vječna potpora bila mu je supruga Sanja. Ona ima veliki utjecaj na njega i čak je bila presudna kad je dobio ponudu od Tomislava Karamarka za povratak u Hrvatsku kao ministar financija ili potpredsjednik za financije.

Sanja je rođena Zagrepčanka koja je nakon završene srednje škole otišla u Kanadu posjetiti rodbinu. Upoznala je ondje Tima, i to je početak sretnog braka. Sa suprugom Tim ima četvero djece - dva sina i dvije kćeri.

Sanja nije uživala u životu u Amsterdamu

- Sanja je ta koja nije uživala u životu u Amsterdamu iako su imali sve. Ona se željela vratiti, a prilika je bila idealna. Ona je donijela konačnu odluku, da prihvati posao premijera. Možemo reći da zahvaljujući Sanji sad imamo nestranačkog premijera - kaže nam jedan prijatelj Oreškovićevih.

Tihomir je htio obnoviti supruginu kuću u Zagrebu, ali je sve zapelo zbog brojnih obveza. Na kraju su kupili peterosobni stan u strogom centru Zagreba, u koji su se nakon preuređenja preselili.

Sanja je bila ta koja se sprijateljila i s Kolindom Grabar Kitarović još dok je ona radila u veleposlanstvu u Kanadi. Njihove obitelji su u prijateljskim odnosima i prije nego što je Grabar Kitarović postala predsjednica. Supruga Sanja je također praktična vjernica. Često je išla na duhovne obnove i čuvala je vezu s Crkvom.

Kako je otkrio Timov prijatelj Ante Ćorušić, nakon preokreta u pregovorima s Mostom, Tim je imao tri sata da odluči hoće li se prihvatiti izazova mandatara.

Iako je zasad nestranački premijer, jasno je da je on HDZ-ov izbor, a i Ćorušić je potvrdio da je prvotno bio pozvan u Vladu uz uvjet da se učlani u stranku. Izgleda da je dobro što to nije odmah učinio jer je Most inzistirao na nestranačkome mandataru.

- Angažirat će se u budućnosti i stranački, ali ne još sad - objavio je tjednik Express izjavu njegova prijatelja iz HDZ-a.

Premijerovi hobiji

Tim ne poznaje kako funkcionira politički, ali i društveni sustav u Hrvatskoj. Trebat će mu jaki savjetnici. Vladu je on birao, ali su je ipak predlagali drugi. Sigurno u danima koji slijede neće imati vremena za bavljenje svojim omiljenim hobijima: igranjem golfa, putovanjima, fotografiranjem i čitanjem.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 496
Za rođeno dijete Vlada daje 618 eura, milijuni za Bayraktare i vojsku, 13. mirovina na čekanju
ANALIZA PRORAČUNA ZA 2025.

Za rođeno dijete Vlada daje 618 eura, milijuni za Bayraktare i vojsku, 13. mirovina na čekanju

Vlada će ukupno potrošiti 37 milijardi eura sljedeće godine. Najviše se povećava ulaganje u vojsku i demografiju. Raste i naknada majkama za drugih šest mjeseci porodiljnog, ali kupuju i skupe tenkove i raketni sustav
Vojnika iz Petrinje prignječio je kamion, kritično je: 'Molimo se Bogu da se naš Darko izvuče...'
HITNO TRAŽE DONORA

Vojnika iz Petrinje prignječio je kamion, kritično je: 'Molimo se Bogu da se naš Darko izvuče...'

Mladog vojnika prignječio je kamion nakon tehničkog pregleda te je u kritičnom stanju. Hitno mu traže donora u Hrvatskoj i Europi