Moskva i Minsk dogovorili su postavljanje taktičkog nuklearnog oružja na teritoriju Bjelorusije. Kakve će to posljedice imati za svijet i što je taktičko nuklearno oružje?
Što je taktičko nuklearno oružje i hoće li ga Putin upotrijebiti?
Vladimir Putin je izjavio da će na zahtjev predsjednika Aleksandra Lukašenka 1. srpnja rasporediti taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiji. Kako on tvrdi, Rusija ne daje nuklearno oružje Bjelorusiji, već svoje oružje postavlja na njezin teritorij. Ruski predsjednik se osvrnuo na činjenicu da SAD postavlja svoje nuklearno oružje u niz europskih zemalja.
Što je taktičko nuklearno oružje?
Taktičko nuklearno oružje su male nuklearne bojeve glave i sustavi isporuke napravljeni za upotrebu na bojnom polju ili za ograničenu udarnu misiju. Namijenjeni su za uništavanje neprijateljskih ciljeva u određenom području, bez masovnih radioaktivnih padalina.
Najmanje taktičko nuklearno oružje može biti manje od kilotona (proizvodi ekvivalent tisuću tona eksplozivnog TNT-a). Najveći od njih može doseći 100 kilotona. Strateško nuklearno oružje je veće (do 1000 kilotona) i lansira se s velike udaljenosti, piše BBC Ukrajina. Usporedbe radi, atomska bomba koju su SAD 1945. godine bacile na Hirošimu imala je snagu od 15 kilotona.
Koje taktičko nuklearno oružje ima Rusija?
Prema američkim obavještajnim službama, Rusija ima oko 2000 komada taktičkog nuklearnog oružja.
Njezine taktičke nuklearne bojeve glave mogu se montirati na različite vrste projektila koji se obično koriste za isporuku konvencionalnih eksploziva kao što su rakete i topničke granate. Taktičko nuklearno oružje također se može koristiti iz zrakoplova i brodova - protubrodske rakete, torpeda i dubinske bombe.
Hoće li se Putin usuditi upotrijebiti oružje za masovno uništenje?
Vladimir Putin više je puta zaprijetio Ukrajini i svijetu nuklearnim oružjem, a Dmitrij Medvedev govori o tome skoro svakog dana.
Međutim, ukrajinski i svjetski vojni stručnjaci smatraju da ovakvi napadi Ruske Federacije nisu ništa drugo nego nuklearna ucjena s ciljem da se Ukrajina dođe za pregovarački stol i pristane na uvjete Kremlja.
Je li se prije koristilo taktičko nuklearno oružje?
Taktičko nuklearno oružje nikada nije bilo korišteno u ratovima ili sukobima. Nuklearna sila poput SAD-a potvrdila je da je jednako učinkovito uništavati ciljeve na bojnom polju modernim konvencionalnim streljivom.
Osim toga, nijedna država s nuklearnim oružjem još nije bila voljna riskirati pokrenuti nuklearni rat korištenjem taktičkog nuklearnog oružja.
Kako SAD reagira na prijetnje Rusije?
Američki predsjednik Joe Biden upozorio je Rusiju da ne koristi nuklearno oružje u ratu u Ukrajini jer bi mogao imati posljedice. Teško je predvidjeti kako će SAD i NATO reagirati na uporabu nuklearnog oružja.
Savjetnik američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost, Jake Sullivan, izjavio je da će SAD odlučno odgovoriti na bilo kakvu upotrebu nuklearnog oružja od strane Rusije protiv Ukrajine i pokušao objasniti Moskvi katastrofalne posljedice s kojima bi se ona suočila.
Nije točno opisao kakav će biti američki odgovor, ali je naglasio da su Sjedinjene Države privatno objasnile Moskvi što bi to točno značilo.
- Ne možemo dopustiti Rusiji da i dalje šteti europskoj sigurnosti. Moramo prekinuti krug ruske agresije, piše AP.